a

1 tanesini izinsiz koparana, 1 otomobil fiyatında ceza

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde 6 sözleşmeli üretici tarafından yetiştirilen tıbbi aromatik ve endemik bitki olma özelliğini koruyan ‘göl soğanı’nın 1 tanesini bile doğadan izinsiz koparmanın cezası 112 bin TL.

Doğadan izinsiz toplaması yasak olan göl soğanı, genellikle ilaç sanayinde kullanılıyor. İzinle dikimi yapılan göl soğanı, 19 Mayıs ilçesinde 12 dönüm alanda yetiştiriliyor. İlçede şu anda 6 çiftçi göl soğanı üretmek için sözleşme imzalarken, ortalama 1 ton göl soğanından 5-6 bin TL gelir elde ediliyor.

“1 dönümden 90 bin TL’ye yakın gelir elde ediliyor”

Diğer tarım ürünlerine kıyasla ekilen alan bazında göl soğanının getirisinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken 19 Mayıs Ekolojik Üreticiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Karaman, “Göl soğanı sulak ve taban alanlarda yetiştirilir. Atıl alanları kullanma anlamında getirisi de çok yüksek. Dönüm başına yaklaşık 15 ton ürün alınabiliyor. Bugünkü değerinde ise tonunu 5-6 bin TL’ye satarsanız, yaklaşık 90 bin TL’ye kadar gelir elde edebilirsiniz. Ancak göl soğanı, ekimden 3 yıl sonra hasada başlanılan bir bitkidir. İlk 3 yılın ardından her yıl hasat edilebiliyor” diye konuştu.

Sökmenin cezası 112 bin TL

Aw598774 01

Göl soğanını izinsiz söken vatandaşlara verilen ceza ise 112 bin TL.

0 0 0 0 2 2
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

150 bin büyükbaşa şap aşısı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 2 2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x