a

Afrikalı işçiler çay hasadında

Doğu Karadeniz'deki 4 ilde 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile çay hasadına başladı.

Üreticilerin bir kısmı kendi hasatlarını kendileri yaparken hasadını kendisi yapamayan üreticiler ise Türkiye’de oturma izni bulunan Gambiya, Senegal, Sudan ve Zambiya uyruklu işçilerden yardım alıyorlar. Afrikalı işçiler, günlük 300-400 TL yevmiye ile çay topluyorlar ve topladıkları çayları ise alım yerlerine ulaştırıyorlar.

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi, bölgede 1,5 milyon ton yaş çay hasadının yapıldığını belirterek, “Bunun yarısını bahçe sahibi, diğer yarısını ise işçiler topluyor. 750 bin ton çayı il dışından gelenler ve yabancı işçiler hasat ediyor. Hesaplamalara göre yaklaşık 1 milyar TL gibi bir rakam, çay işçileri aracılığı ile bölgemizden gidiyor. Bu rakamın bölgemizde kalması için çayımızı biz toplamalıyız.” dedi.

“300-400 TL günlük gelirleri oluyor”

Afrikalı işçilere artık alıştıklarını söyleyen çay üreticisi Fatih Aydın Hacıahmetoğlu da “Pandemi dolayısıyla geçen yıllarda Gürcistan’dan işçiler gelemeyince Afrikalı gençler çay hasadına başladı. Şimdi de işleri öğrenince çay işçiliğine devam ediyorlar. İlk başlarda bahçede Afrikalıları görünce ilginç geliyordu, artık alıştık. 300-400 TL günlük gelirleri oluyor. Bu yüzden de çay zamanı artık Afrikalıları bahçelerde görebiliyoruz” dedi.

“Çayımıza sahip çıkalım”

İşçi almayanların imece ile kendi hasadını yaptığını belirten Bülent Dinç ise “Eskiden çayda işçilik yoktu. Herkes birbirine yardım ediyordu sonra işçiler gelmeye başladı. Gürcistanlı, Azeri, şimdi de Afrikalı işçiler var. İşçiye para verince milli servetimiz ülke dışına gidiyor. Çayımızı sahip çıkalım” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Yüzlerce vatandaş yağmur duasında

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x