a

Balıkçılar ‘Balon balığı” teşviğinden memnun

Mersinli balıkçılar, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına zarar veren balon balığı ekosistemini azaltmak için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan teşviklerden memnun olduğunu bildirdi.

İstilacı bir balık türü olan ve diğer balık türleri ile birlikte deniz ekosistemine zarara veren balon balığının avlanmasına yönelik teşvik sağlanması kararı, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Balon balığı avcılığının desteklenmesi hakkındaki karara göre, balon balığını avlayan balıkçılara tane başı 25 TL, diğer istilacı türleri avlayanlara ise 10 TL tutarında destek ödemesi gerçekleştiriliyor. 2024, 2025 ve 2026 yıllarını kapsayan karar çerçevesinde destek ödemeleri için gerekli finansman Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal destekleme bütçesinden karşılanıyor.

Uygulama kapsamında avlanan balon balıklarının kuyruk kesiminin ise insan, hayvan ve çevre sağlığına risk oluşturmayacak şartlar altında yapılması gerekiyorken balıkçılar verilen teşvikten memnun…

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, daha büyük tehlike arz eden ve daha sık rastlanan benekli balon balığında destekleme fiyatının yüzde 100 artırılarak 12,5 TL’den 25 TL’ye, diğer balon balığı türlerinde de yüzde 400 artırılarak 2,5 TL’den 10 TL’ye çıkarıldığını açıklamıştı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

TZOB Başkanı Bayraktar’dan gıda ürünlerinde “Taklit ve tağşiş” uyarısı! 

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x