a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Bu teknoloji traktörlere göz ekliyor, hasatta oluşan yüzde 8’lik kaybı engelliyor!

Bu teknoloji traktörlere göz ekliyor, hasatta oluşan yüzde 8’lik kaybı engelliyor!

Çalışmalarına 2018 yılında ilk patent ve Minimum Viable Product (MvP) ile başlamış olan, tarımsal yapay zeka şirketi olarak sektörde adını duyuran MOVE ON, çiftçilerin sorunlarına çözüm yaratmaya devam ediyor.

Çalışmaları doğrultusunda traktörler için kameralı eller serbest otonom sürüş kitleri ve tarımsal büyük veri analizi yazılımları üzerine çalışan MOVE ON, tarım için traktörleri bulut bağlantılı bir şekilde otonom hale getiren yıkıcı inovasyona sahip teknolojileri geliştiriyor.

Tarımı ve çiftçiliği bilen bir ekip olarak çalıştıklarını dile getiren MOVE ON İş Geliştirme Uzmanı Can Şengül konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, kamera ve yapay zekâ yazılımları ile traktörleri otonom hale getirdiklerini belirterek “Biz traktörlere göz ekliyoruz” dedi.

“Hasatta oluşan %8’lik fireyi sıfıra indirebiliyoruz”

Şengül açıklamasında, “Tarladaki tarımsal operasyonları bir anda dijitalize etmenin zorluğu ile hasatta, tam da ihtiyacın bulunduğu alanda çalışmalara başladık. Çünkü tarla ürünlerinin hasadı sırasında oluşan manuel süreçlerden dolayı çok fazla kayıp maliyet oluşuyor. Ve bu süreç hasat öncesi ilaçlama, gübreleme ve ekim gibi diğer operasyonlarda verilen emeğin de artı bir kayıp maliyet oluşturmasına sebep oluyor. Dolayısı ile biz kameralı otomatik dümenleme kitimiz TAS ile traktörlerin hasat sırasında otonom ilerleyerek insan müdahalesine ihtiyaç duymadan çalışmasını sağlayabildiğimiz için hasatta oluşan %8’lik fireyi sıfıra indirebiliyoruz.

“3 milyon daha insanı besleyebilecek gıdanın çöpe gitmesine engel oluyoruz”

Bu sayede Türkiye arazisi büyüklüğünde bir alanda hasatta oluşan %8’lik fireyi sıfıra indirebildiğimiz için teknolojik çözümlerimizle 3 milyon daha insanı besleyebilecek gıdanın çöpe gitmesine engel oluyoruz.”

Traktörler insansız sürüş yapabilir hale geliyor

Yürütülen çalışmaları hakkında bilgi veren Şengül, “Şu an geliştirme sürecinde %65’te olduğumuz TASAI kitimiz ile traktörleri tıpkı otonom otomobiller gibi tamamen insansız sürüş yapabilir nitelik kazandırmak ve bulut bağlantısı ile uzaktan müdahale edilebilir hale getiriyoruz.” dedi.

Şengül, Otonom Traktör Kitiniz TASAI’ın kullanıcılara sunduğu faydalar hakkında “TASAI, yapay zekâ yazılımları ile kamera görüntülerinden çıkarım yaparak traktörü yönlendiren bir otonom traktör kitidir. Traktör fark etmeksizin bütün traktörlere kit şeklinde uygulanabilir. Olası bir sorun anında ve önüne engel çıktığında traktörü durdurabilir. Bulut bağlantısı ile traktöre uzak müdahaleyi mümkün kılar. Görüntüleri analiz ederek gerçek zamanlı olarak rota çıkarımı yapar. Tarladaki bitkileri ve yabancı otları analiz eder. Dolayısı ile verimlilik tahmini ve bitki – yabancı ot ayrımı yapabilir” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Sel felaketinden zarar gören TARSİM’li çiftçi yardımdan yararlanamadı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x