a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Çayır tırtılı görülen tüm tarlalar ücretsiz ilaçlanacak

Çayır tırtılı görülen tüm tarlalar ücretsiz ilaçlanacak

Trakya’da binlerce dekar alanda ekili ayçiçeği tarlalarına büyük zarar veren Çayır Tırtılı zararlısı, İnegöl’de de görüldü. İnegöl Belediyesi çayır tırtılı görülen tarım alanlarında ilaçlama çalışmalarına başladı.

Trakya bölgesinde binlerce dekar alanda ekili ayçiçeği tarlalarında görülen ve ürünlere büyük zarar veren Çayır Tırtılı, son günlerde farklı bölgelerde de görülmeye başlamıştı. Yaklaşık 20 gündür kırsal mahallelerde konuyu takip eden İnegöl Belediyesi ile İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından İnegöl’ün Akbaşlar kırsal mahallesinde de çayır tırtılına rastlandığı açıklandı.

Çayır tırtılı görülen tüm tarlalar ücretsiz ilaçlanacak

Bitkinin kökünden başlayarak yaprak ve çekirdek kısmına kadar zarar veren çayır tırtılına karşı İnegöl Belediyesi hemen ilaçlama çalışmasına başladı. İlk tespitlere göre Akbaşlar Mahallesinde civarında 100 dekar alanda görülen çayır tırtılı için etkili ilaçlar tespit edilerek bölgede çalışmaların startı verildi. İnegöl Belediyesi çayır tırtılına karşı tespit edilen tüm tarlalarda ücretsiz ilaçlama yapacak.

“İlk etapta 100 dönümlük alanda böyle bir zarar var”

Konuya ilişkin açıklama yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Daha önce Trakya bölgesinde ayçiçeği tarlalarında görülen tırtıl istilası şehrimizde de dün itibariyle Akbaşlar mahallemizde görüldü. Bununla alakalı kırsal hizmetler müdürlüğümüz incelemelerde bulunarak daha sonra ilaçlama çalışması başlattı. İlk etapta 100 dönümlük alanda böyle bir zarar var. Ancak tüm çiftçilerimizin dikkatli olmasını ve tespitlerini bizlere bildirmelerini rica ediyorum. Bununla ilgili mücadelemiz devam edecek. Her zaman çiftçimizin yanında olacağımızı, sorunların giderilmesi noktasında katkı sunmaya devam edeceğimizi ifade ediyorum. Zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Anız yangınında 200 dekar alan siyaha büründü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x