a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Çiftçiler Birliği maliyet hesabı yaptı, buğdayda fiyat beklentisini açıkladı!

Çiftçiler Birliği maliyet hesabı yaptı, buğdayda fiyat beklentisini açıkladı!

Adana Çiftçiler Birliği, 2022 yılı için buğday maliyetini hesaplayarak taban fiyat beklentisini açıkladı.

1 dekarda buğday net üretim maliyetinin 1.703,51 TL olarak hesaplandığı tabloda, dekar başına ortalama verim beklentisi de 400 kilogram olarak alındı.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru yaptığı açıklamada, “Buğday üreticilerimiz ve buğday piyasalarından aldığımız bilgiler çerçevesinde, hasat döneminde, bu yılki ekmeklik buğday fiyatlarının; mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fiyat farkı desteklemeleri hariç 5.75 TL/Kg olmasının üretimin sürekliliği için uygun olacağı görüşüyle kamuoyunun takdirlerine sunarız” dedi.

2306604 4500A3E48B200Bab5Dfa7Ece51434739

Buğday ekim mevsimi ile hasat zamanı arasında bile çok büyük maliyet farkları oluştuğuna dikkat çeken Doğru, “Geçen yıl yaşanan kuraklık nedeniyle 17 milyon ton civarında gerçekleşen buğday üretimimiz, kendi ihtiyacımız olan buğdayı da yurt dışından ithal etme mecburiyetinde bırakmış, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının da başlamasıyla buğday fiyatları dünya piyasalarında yükseldiğinden, ülkemize maliyeti yüksek olmuştur. TMO, Türkiye’nin en büyük hububat alıcısı konumunda olması sebebiyle, piyasayı daha aktif düzenlemesi ve piyasaya daha etkin müdahale edebilmesi açısından açıklanacak hububat alım ve satış fiyatlarını, ülkemizin geniş hasat coğrafyası ve değişen piyasa koşulları göz önüne alınarak, haftalık güncelleme yapması, alım fiyatlarıyla beraber satış fiyatları ve şartlarını da açıklanması beklentimizdir” ifadelerine yer verdi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl buğday rekolte beklentilerinin ise 19 milyon ton civarında olduğunu belirtti.

3 1 9 1 2 6
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Yarım saat süren yağmur tarım arazilerini sular altında bıraktı

HIZLI YORUM YAP

3 1 9 1 2 6

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x