a

Kayısı üreticisi destek bekliyor

Battalgazi ilçesine bağlı muhtarlar ve kayısı üreticileri düzenledikleri basın toplantısında don olayında üreticilerin mağdur olduklarını ve destek beklediklerini belirtti.

Muhtarlar ve üreticiler adına konuşma yapan Battalgazi Sulama Suyu Koordinatörü Mehmet Nuri Alan, don hadisesi ile kayısılarda büyük hasar oluştuğunu ve üreticilere destek verilmesi gerektiğini belirterek, “14 Nisan tarihinde Malatya’da meydana gelen don hadisesi sonucunda kayısı ağaçlarımızı büyük bir zarar gördü. Bu hasarın boyutu için il ve ilçe Tarım Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda bu hasarın yüzde 70’lere ulaşıldığı tespit edilmiştir. Don hadisesi sonucunda çiftçilerimiz çok büyük bir mağduriyet içerisindedirler. Çiftçimiz, üreticimiz, köylümüz mağdur durumda ve bizim talebimiz bu mağduriyetin giderilmesidir” ifadelerini kullandı.

Köylü bakım yapacak güçte değil

Aw600258 02

Kayısı üretiminde girdi maliyetlerinin yüksek olduğuna da değinen Alan, “ Köylüye, üreticiye sahip çıkılırsa mevcut olan ağaçlarımızı kurumaktan kurtarırız. Bir sonraki yıl mahsul almak istiyorsak kayısı ağacına bakım yapmamız lazım. Köylü maddi olarak sıkıntı yaşadığı için bakım yapacak güçte değil. Biz, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere milletvekillerimiz, iktidarıyla, muhalefetiyle hep beraber Malatya kayısısına sahip çıkalım” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Tarım-GFE rekor tazeledi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x