a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Olta balıkçılarından “Kıyılarda hukuksuzluk” tepkisi

Olta balıkçılarından “Kıyılarda hukuksuzluk” tepkisi

Samsun'da balık tutmak istedikleri kıyı alanlarında her geçen gün yeni engellemeler ve keyfi yasaklarla karşılaştıklarını belirten olta balıkçıları kıyı şeridinin kullanımını düzenleyen kanunu hatırlatarak duruma tepki gösterdi.

Amatör Dost Balıkçılar ve Doğayı Koruma Derneği, Samsun Olta Avcıları, Samsun Spin Avcıları ve Atakum Amatör Sportif Balıkçılar ve Avcılar Derneği kıyı kenarlarında yaşadıkları sorunlara dair ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Aw881274 01

İlkadım sahili Balıkçı Heykeli’nde buluşan gruplar balık tutmak için gittikleri alanlarda  alanın giriş kısmına konulan tel örgü, demir kapı, bariyer gibi engellemelere maruz kaldıklarını belirterek durumun Kıyı Kanunu’na aykırı olduğunu iddia etti.

Aw881274 02

Açıklamada, yaşanan olumsuz hadiselerinin kıyılardaki engeller için bir gerekçe olamayacağı belirtilerek, “Ülkemizde kıyı şeridinin kullanımını düzenleyen Kıyı Kanun 3621 nolu kanunun 6. maddesinde de açıkça belirtildiği gibi ‘Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz’. Kamu idarecilerinin ve yerel yöneticilerin görevi vatandaşına hayatı çekilmez kılmak değildir. Bir kıyı kentinde yaşamanın en büyük avantajlarından birisi olan balık tutma hobimizi doyasıya yaşayabilmek istiyoruz. Halka ait bu kıyı kesimlerinin tekrar halka arz edilmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Aw881274 05

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Mor patates deneme ekimi gerçekleştirildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x