a

Ormanları imara açmak için yasa teklifi verildi!

AKP milletvekiller başta İstanbul olmak üzere şehir içinde ya da kenarlarında bulunan özel ormanların imara açılması için TBMM'ye yasa teklifi verdi.

AKP milletvekillerinin TBMM kapanmadan getirdiği teklifinin yasalaşması halinde başta İstanbul’un Polonezköy, Sarıyer ve Beykoz ormanları olmak üzere imara açılmasına izin verilmeyen özel statüdeki ormanlar kesilerek betona dönüştürülebilecek.

Yasa teklifiyle ayrıca ormanda kesilecek ağaçları damgalama yetkisi ilk kez özel şirketlere verilecek. Ormandan izin verilenin yüzde 10 üzerinde ağaç çıkarılmasına da parası alınarak göz yumulacak.

Koruma altında bulunan özel ormanlar orman alanı dışına çıkarılıyor

Yasa teklifiyle, özel statüdeki ormanlar ‘böl parçala’ yöntemiyle imara ve betonlaşmaya açılacak.

Mevcut yasaya göre küçük parçalar halinde dahi olsa bu ormanlar bir bütün sayıldığı için imar izni verilmiyor. Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilen bu yöntemle örneğin 30 hektarlık ormanlar 11’e bölünecek ve 3 hektarın altına düşürülecek.

AVM, rezidans ve konut yapılabilecek

Böylece başta İstanbul’un nefes alanları olan ormanlar olmak üzere ülke genelinde 15 bin kişinin elinde görünen 25 bin 400 hektarlık orman kesilerek üzerine AVM’ler, rezidanslar, konutlar, iş merkezleri kurulacak.

Kaynak: T24

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

TARSİM’e hasar fazlası desteğinde oranlar belli oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x