a

Pakdemirli: “Çiftçilerin geliri yüzde 80 arttı”

Vatandaşların zor koşullarda yöneticileri yanında görmek istediğini ve tarım kesiminin en çok kayırılan kesim olduğunu söyleyen Pakdemirli, “Çiftçilerin geliri yüzde 80 arttı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de düzenlenen İzmir Medya Platformu buluşmasında gazetecilerle bir araya geldi.

“Son 3,5 senede çiftçimizin geliri artmıştır, borçlarında da azalma vardır”

Tarım sektörünün son yıllardaki durumu hakkında değerlendirmeler yapan Pakdemirli, “Son 3,5 senede çiftçimizin geliri artmıştır, borçlarında da azalma vardır. Bununla alakalı ekstra yapılandırma sıfır faizle olmaz.” dedi.

Bekir Pakdemirli 6510 1

Pakdemirli, tarım kredi borçlarının ertelenmesi veya faizlerin silinmesi gibi bir çalışma olup olmadığı sorusu üzerine faizlerin silinmesinin sektörü doğru bir noktaya getirmeyeceğini ifade etti.

“Çiftçinin geliri yüzde 80 oranında arttı”

Tarım sektörünün en çok kayırılan alan olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Geçen yıl itibarıyla baktığımda çiftçinin geliri yüzde 80 oranında arttı. Borçluluğu da yüzde 40 küsurlar civarında artmış. Bunun anlamı şu, 2018’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldiğinde çiftçinin hasılaya göre yüzde 52’ye gelmiş olan borcu bugün yüzde 40’larda. Bunun anlamı şu, çiftçimiz bugün para kazanıyor. Kazandığı parayla da borçlarının önemli bir bölümünü hafifletiyor. Son 3,5 senede çiftçimizin geliri artmıştır, borçlarında da azalma vardır. Bununla alakalı ekstra yapılandırma sıfır faizle olmaz. Biz isteriz sıfır faizle olsun, bedava olsun hibe olsun ama bunlar hep devletlerin imkanlarıyla yapılan işler ve dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Piyasa neyse piyasa fiyatlarına göre çok daha uygun koşullarda çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: AA

1 1 0 0 3 3
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Kıyı balıkçılığı desteklemeleri belli oldu

HIZLI YORUM YAP

1 1 0 0 3 3

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x