a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Sel felaketinin bilançosu açıklandı: 12 bin sera zarar gördü

Sel felaketinin bilançosu açıklandı: 12 bin sera zarar gördü

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Antalya Finike’de sel felaketinde zarar gören noktaları ziyaret etti. Bakan Kirişci ziyaretlerinin ardından Kumluca Kaymakamlık binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kirişci açıklamasında “Kumluca, Finike ve Demre ilçelerimiz bu hadiseden olumsuz manada etkilendi. Bu duruma sebep olan yüksek kesimlerdeki 253 kilogram yağışın Kumluca gibi ilçe merkezlerinde 107.8 kilogram gibi tabir yerindeyse tufan denilebilecek şekilde gerçekleşmesi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etmemiz gerekiyor, önceden uyarılmış olması anlamlıydı. Benzer bir uyarıyı da yine AFAD yaptı. Bu tür uyarılar en azından can kaybının önlenmesi adına önemli bir araç. Bu hadisede de can kaybının olmaması hepimiz adına mutluluk verici.” dedi.

Sel felaketinin bilançosunu açıkladı

Kirişci sel felaketinin bilançosuna dair “Kumluca’da 40 bin, Finike’de 7 bin Demre’de ise 17 bin dekarlık üretim olduğunu belirtmek isterim. 40 bin dekarlık seranın bulunduğu Kumluca’da 16 mahallede bulunan 21 dekarlık alanda örtü altı gerçekleştirilmektedir. 16 mahalledeki 21 bin dekarlık alandaki 12 bin sera selden etkilendi. Sadece seralardaki hasarlar değil aynı zamanda Kumluca’da arıcıların bulunduğu Salur bölgesindeki 100 bin arı kovanından, 6 arı yetiştiricisine ait 1000 arı kovanı selden zarar görmüştür. Hacıveliler mahallesinde ise 3 çiftçiye ait 38 küçükbaş hayvan telef olmuştur” dedi.

Kirişci, “Kumluca’da selden serası zarar gören çiftçi sayısı yaklaşık 3 bin. Finike’de bin 100 dekarlık alan selden etkilendi buradaki çiftçi sayımız da 497. Demre’de 17 bin dekarlık sera alınımız var, 30 üreticimize ait 110 dekarlık alan sele maruz kaldı. Demre’de 110 arılı kovan selden zarar gördü” dedi.

“Hayat normale dönene kadar çalışmalarımız aralıksız olarak sürdürülecek”

Kirişci, seralardaki çalışmaları Antalya milletvekilleriyle birlikte yaptıklarını aktararak, “Taşkınlar özellikle dört derede gerçekleşti. Gavur, Üleşik, Salur ve Baysı deresi olmak üzere bu dört dere yatağının taştığını belirtmek isterim. Taşkın riski ortaya çıkar çıkmaz ekiplerimiz anında olay yerine ve bölgelere gerekli intikalleri gerçekleştirdi. Bu çerçevede bakanlık olarak 98 iş makinesiyle bizlerde müdahalede yerimizi aldık. Diğer kurumlarımızın da destekleriyle hayat normale dönene kadar çalışmalarımız aralıksız olarak sürdürülecek. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olmasını belirtmek isterim” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Tarım ve Orman Bakanlığına bin 200 personel alınacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x