a
Küçükbaş Festivali Bursa 2021
Küçükbaş Festivali Bursa 2021

Su Şurası sonuçları Ekim ayında açıklanacak

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Su Şurası çalışmalarına Nisan ayında başlandığını hatırlatarak, “Çalışma Grupları Mayıs-Ağustos ayları arasında faaliyetlerini tamamladı. Ekim ayı içerisinde I. Su Şurası Toplantısını düzenleyip akabinde şura sonuçlarını kamuoyuna duyuracağız” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Su Şurası çalışmalarına Nisan ayında başlandığını hatırlatarak, “Çalışma Grupları Mayıs-Ağustos ayları arasında faaliyetlerini tamamladı. Ekim ayı içerisinde I. Su Şurası Toplantısını düzenleyip akabinde şura sonuçlarını kamuoyuna duyuracağız” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Cumhuriyet tarihinin ilk Su Şurası’na ilişkin açıklamalarda bulundu. SuŞurası kapsamında 11 ayrı çalışma grubunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile 66 üniversiteden 141 akademisyen, 38 ulusal sivil toplum kuruluşundan katılımcılar, ilgili kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, büyükşehir belediyeleri yetkilileri, su ve kanalizasyon idarelerinden temsilciler, 32 özel sektör ile su kullanıcılarını da kapsayan toplam 1631 katılımcının fikir ve önerilerini sunduğunu kaydetti.

“Suyun amaca yönelik doğru ve verimli kullanımı konusunda toplumsal farkındalığın artması, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri en önemli stratejilerimizden biridir”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın, başta tarımsal faaliyetler olmak üzere tüm sosyal ve ekonomik alanlarda olumsuz etkisinin hissedilmeye başladığını söyledi. Bu sebeple suyun kıymetinin daha iyi anlaşıldığına işaret eden Bakan Pakdemirli, “Suyun amaca yönelik doğru ve verimli kullanımı konusunda toplumsal farkındalığın artması, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri en önemli stratejilerimizden biridir” dedi.

“Su Şurası, suyun tek elden yönetimini hedefleyen önemli bir platformdur”

Bakan Pakdemirli, SuŞurası kapsamında suyun verimli kullanımı konusunda çalışmalar yürüteceklerini ifade ederek, “Aynı zamanda suyun sanayide ve belediyelerde etkin kullanımı ve yönetimi için çerçeve çizeceğiz. SuŞurası, suyun tek elden yönetimini hedefleyen önemli bir platformdur. Tek elden yönetim hedefine ulaşmak için çıkartılması planlanan su yasasının temeli tüm paydaşların ortak aklıyla oluşturulacak” değerlendirmesini yaptı.

“Ekim ayı içerisinde 1. SuŞurası Toplantısını düzenleyip akabinde şura sonuçlarını kamuoyuna duyuracağız”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, SuŞurası çalışmalarına Nisan ayında başlandığını hatırlatarak, “Çalışma Grupları Mayıs-Ağustos ayları arasında faaliyetlerini tamamladı. Ekim ayı içerisinde 1. SuŞurası Toplantısını düzenleyip akabinde şura sonuçlarını kamuoyuna duyuracağız” dedi.

“Su Kanunu’nu TBMM’ye sunmak istiyoruz”

Bakan Pakdemirli, 1. SuŞurası kararlarının gerçekleşmesi için Su Kanunu’nu da eş zamanlı ihtiyaca göre hazırladıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımıza arz edeceğimiz sonuç bildirgesi ile Su Kanunu’nu da TBMM’ye sunmak istiyoruz. Bu kanunla suyun tek elden yönetimi ve koordinasyonu sağlanacak. Tarım, sanayi ve evsel su tüketimlerine düzenlemeler getireceğiz. Böylece iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi faktörlerin etkilerini en az şekilde hissedeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Hayvan damında ürettikleri salçayı vatandaşa yedireceklerdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x