a

Tarım ve gıda sektörü için denetleyici kurum önerisi

Perakende sektörü ile tedarik zinciri paydaşlarının bir araya geldiği 8. Gelişim Kongre sonrasında Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç Bloomberg HT'ye konuştu.

Öncelikli olarak arz güvenliği ve arzın artırılmasına yönelik konuların gündem olduğunu belirten Aykaç, “KDV indirimi sadece sektör için değil, ülke için de çok önemli. KDV indirimi ile hem haksız rekabet ortadan kalktı, hem kayıt dışı çalışan birçok işletmenin kayıt içine girmesi de sağlanmaya başlamış oldu. İhracat özelinde, ülke ihtiyacının fazlasını ihraç ederseniz bir sorun olmaz. Öte yandan hala ülkenin ihtiyacı olan bir ürünü ihraç ediyorsanız enflasyon doğal olarak yükselir; çünkü arzda bir azalma olur.” dedi.

Gıda ve tarımın arzını, güvenliğini, her şeyini denetleyebilir bağımsız kurum önerisinde bulunduklarını ifade eden Aykaç “Birçok sektörde denetleyici kurumlar var. Tarım için de bu olmalı. Bunun çok faydası olacağını düşünüyoruz. Bu, siyaset üstü bir konu olarak ele alınmalı.” dedi.

Ayakları yere basan bir hayvancılık politikasına ihtiyaç olduğunu söyleyen Aykaç, “Gündemimizde olan, özellikle sütle ilgili olan arz açığı maalesef doğru yönetilemediği için, üreticinin maliyetleri çok yüksekti. Bu konuda Ankara’nın bir adım attığını duyduk. Bu sorun önümüzdeki süreçte çözülecektir.“ dedi.

Kaynak: Bloomberg

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Ekmeğe bir yılda dördüncü zam!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x