a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Torbalı’nın “kırmızı altınları” dünya sofrasında

Torbalı’nın “kırmızı altınları” dünya sofrasında

İzmir Torbalı’da hasat edilen domatesler, kurutulmuş domates haline getirilerek dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Tek tek elle kesilerek güneşte kuruması için beyaz örtülere serilen kırmızı altınlar, havadan görüntülendi.

İzmir Torbalı’da hasat edilen domatesler, kurutulmuş domates haline getirilerek dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Tek tek elle kesilerek güneşte kuruması için beyaz örtülere serilen kırmızı altınlar, havadan görüntülendi.

2


İzmir’in Torbalı ilçesinde 45 bin dekarlık alana ekilen domateslerin ilk hasadında 370 bin ton arası ürün elde edileceği tahmin ediliyor. Bu domateslerin yüzde 80’i salçalık olarak işlenirken, yüzde 20’si ise kurutuluyor. Torbalı domatesleri beyaz örtülere serilerek önce tek tek elle kesiliyor, ardından güneşte bekletilerek kurutuluyor. Daha sonra yine Torbalı’nın fabrikalarında işlenen kurutulmuş domatesler, yüzde 90’ı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada olmak üzere 60’ın üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. Torbalı’nın “kırmızı altınları”, havadan görüntülendiğinde adeta görsel bir şölen oluşturuyor.

domates 1

İtalyan pizzasında Türk kurutulmuş domatesi
Kurutulmuş domates mesaisi hakkında bilgi veren Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Tarıma dayalı sanayinin en güzel ürünü, kurutulmuş domatesler. Bizim ovamızda yetişen domatesimiz, bizim güneşimizin altında kuruduktan sonra fabrikalarımızda işlenip dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. 35 bin hektarlık alanda domates ekildi. Bu domatesi katma değerli hale getirmemiz gerekiyor. Hepsini bu sezonda tüketmek mümkün değil. Ya salçalık ya da kurutmalık olması gerekiyordu. Gerçekten de kurutmalık domates, artık Torbalı’nın en önemli değeri haline geldi. Bu güneş açısı, buradaki nem oranı, dünyanın hiçbir yerinde yok. Lokasyonumuz çok önemli. Bizim ülkemizde kurutulmuş domates tüketme kültürü çok zayıf fakat Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada gibi ülkelerde çok tüketiliyor. Mesela İtalyanların pizzasında bizim kurutulmuş domatesimiz kullanılıyor. Kurutulmuş domateslerimiz, yurt dışında meze olarak kahvaltılık olarak kullanılıyor” dedi. Olgun ayrıca, kuru domates için coğrafi işaret başvurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Kütahya’da ayılar kovanları parçaladı, arılar telef oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x