a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Üreticiler yabancı uyruklu çoban ve tarım işçileri için sabit maaş düzenlemesi istiyor

Üreticiler yabancı uyruklu çoban ve tarım işçileri için sabit maaş düzenlemesi istiyor

Karamanlı üreticiler, yabancı uyruklu çoban ve tarım işçileri için sabit maaş düzenlemesi istiyor.

Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, tarımsal üretim sezonunun başlamasıyla sektörde istihdam edilen yabancı uyruklu tarım işçilerin ve çobanların yüksek ücret talebinde bulunduğunu söyledi.

“Yabancı uyruklu işçiler 15 bin liradan aşağı çalışmıyor”

Bayram, tarımsal üretim yaparak işçi çalıştıran işletmeler ile üreticilerin bu ücret ve taleplerin altından kalkmasının mümkün olmadığını belirterek, “Geçtiğimiz yıllarda bu işçiler aylığı 300-400 dolar civarında paraya çalışıyordu. Şimdi ise üreticilerden afaki rakamlar talep etmeye başlamışlardır. Yabancı uyruklu işçiler genel olarak resmi bir statüde çalıştırılamadığı için kayıt dışı çalışmalardan dolayı ülkemizde belirlenen asgari ücret ve kalifiye elemanlara verilen ücretler gibi yasal bir maaş verme şansı oluşmamıştır. ” dedi.

Karaman Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Yaman ise “Kendi vatandaşımız askeri ücretle çalışırken, yabancı uyruklu işçiler 15 bin liradan aşağı çalışmıyor. Bu durumdan üreticilerimizin tamamı mağdur. Sorunun ülke genelinde belirlenecek olan bir fiyatla çözülmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Duyan traktörüne binip geldi 2 tır gübre bir saatte bitti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x