a

“Vatandaş et yerine mantarı tercih ediyor”

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bir mantar tesisinde günlük ortalama 500 kilogram üretilen mantar, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kültür mantarı ihtiyacını karşılıyor.

Sorgun ilçesinde 2017 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) hibe desteğiyle kurulan üretim tesisinde günlük yaklaşık 500 kilogram kültür mantarı üretiliyor.

“12 ay boyunca üretim yapılıyor”

Elektrik üretim maliyetinin düşürülmesi amacıyla güneş enerji santralinin de kurulduğu tesiste üretilen kültür mantarları, Yozgat ve çevre illerin yanı sıra Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin ihtiyacını karşılıyor. TKDK’nin hibe desteği ile kurulan tesiste 12 ay boyunca üretim yapılırken, 16 kişi istihdam ediliyor.

Tesisin 2017 yılından itibaren faaliyette olduğunu söyleyen üretim işletmesi koordinatörü Kenan Kozan, vatandaşın et yerine mantarı tercih ettiğini dile getirdi. 

Aw895882 01

Tesiste yılın her ayı mantar üretiminin gerçekleştirildiğini belirten Kozan, “Mantar özen ve sürekli bakım istiyor. Üretimi zor ama çok zevklidir.” dedi

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Dağ çileğine yoğun ilgi, fideler ücretsiz dağıtılıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x