a

İhracatta Damızlık Yumurta Talepleri Çoğaldı

Rusya, İran ve Kazakistan gibi ülkelerde etlik piliç yetiştiriciliği için damızlık yumurta talebinin artması yumurta ihracatını da artırdı.

Rusya, İran ve Kazakistan gibi ülkelerde etlik piliç yetiştiriciliği için damızlık yumurta talebinin artması yumurta ihracatını da artırdı.

Türkiye’nin kanatlı sektörü ihracatı ocak-mayıs döneminde 264 milyon 693 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Sektör ihracatında en ciddi artış ise yumurtada yaşandı. Geçen yılın ocak-mayıs döneminde 93 milyon 25 bin dolar olan yumurta ihracatı bu yılın aynı döneminde yüzde 63 artarak 151 milyon 410 bin dolara çıktı.

Yumurta ihraç edilen ülkeler arasında Rusya ilk sıraya yükseldi. Ocak-Mayıs 2020’de 1 milyon 734 bin dolar olan Rusya’ya yumurta ihracatı bu yılın aynı döneminde 26 milyon 565 bin dolar olarak gerçekleşti.

damizlik yumurta4 1

Söz konusu dönemde Birleşik Arap Emirliklerine olan yumurta ihracatı ise 10 milyon 552 bin dolardan 23 milyon 342 bin dolara çıktı. Uzun yıllardır yumurta ihracatında ilk sırada yer alan Irak ise 20 milyon 328 bin dolarla 3’üncü sırada yer aldı. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, salgınla beraber hem iç hem dış pazarda yumurta talebinin arttığını söyledi.

Ancak bu artışın sofralık yumurtadan kaynaklanmadığını belirten Girit, “Bu yükselişin sebebi damızlık yumurta. Özellikle son günlerde Rusya, İran, Kazakistan gibi ülkelere çok yoğun bir şekilde göndermeye başladık” dedi. Satılan damızlık yumurtaların etlik piliç yetiştiriciliği için kullanıldığını anlatan Bedri Girit, Türkiye’nin yumurta üretiminde dünyada ilk 10 ülke arasında yer aldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Bosna Hersek’e ihracata başladık. Avrupa ülkelerinde de çalışmalar var. Bu pazarların açılmasıyla sofralık yumurta ihracatımız daha da artacak.”

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

TİGEM 74 baş safkan Arap tayı satacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x