a
Yeliz Ayan

Yeliz Ayan

27 Eylül 2021 Pazartesi

TARİŞ’e tepki gösterdi, 25 dönümlük bağını kökledi

tariş’e tepki gösterdi, 25 dönümlük bağını kökledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Bölgesi’nin en önemli tarımsal üretimin yapıldığı Salihli Ovası’nda dünyaca ünlü Sultani Üzümünü yetiştiren üretici Turgay Başgönül, TARİŞ’in üzüm alımını durdurmasına tepki göstererek 25 dönümlük üzüm bağını söktü.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından 9 numara kalitedeki kuru üzümde taban fiyatın 13 lira olarak belirlenmesi ve TARİŞ’in üzüm alımını durdurmasını tepki gösteren üretici Turgay Başgönül, Taytan Mahallesi Bezirganlı mevkiindeki 25 dönümlük bağını kökledi. Başgönül, üzümden artık para kazanmadığını belirterek, gözü gibi baktığı bağlarını köklemek zorunda kaldığını söyledi.

uzum11 1

“Açıklanan fiyatla şoke uğradık”
Önce bağları budayıp, sonra telleri, direkleri ve damlama malzemelerini topladıktan sonra kökleme işlemini gerçekleştirdiklerini anlatan üzüm üreticisi Turgay Başgönül, “Tarlamızı temizleyip sürdükten sonra yeni mahsullere, yeni hayallere ve yeni umutlara yelken açacağız” dedi. Geçtiğimiz yıl TMO tarafından açıklanan üzüm fiyatlarının kendilerine bir nebze de olsa nefes aldırdığını anlatan Başgönül, “Ancak bu yıl açıklanan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatıyla şoka uğradık. TARİŞ’in açıkladığı fiyat ve üzüm alımını durdurmasıyla piyasa iyice çöktü. Üretici nefes alamaz hale geldi” diye konuştu.

uzum66


Maliyetlerin arttığını söyleyen Başgönül, “Geçen seneki fiyatlarla, bu seneki fiyatlar arasında maliyetlerde yüzde 70 fark var. Ancak sattığımız üründe yüzde 4 artış var. Bu da bizi kurtarmıyor, kurtarmadığı gibi zarara sürüklüyor. Artık gözümüz gibi baktığımız bağlardan vazgeçmek zorunda kaldık. Burası üzümün başkenti Manisa’nın Salihli ilçesi. Burada dünyanın en kaliteli üzümleri yetişir. Fakat bu bağlarımızı köklemek zorunda kaldık. Biz bu maliyetlerle hiçbir yere gidemeyiz. Yapacak bir şeyimiz kalmadı” dedi.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Ziraat odası Başkanı’ndan TARSİM’e tepki

ziraat odası başkanı’ndan tarsim’e tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas’ta TARSİM tarafından tutulan hasar tespit oranlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 2021 yılında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yapılan çalışmalar neticesinde kuraklık ve don nedeniyle yüzde 60’lara varan oranda hasar tespit edildiğini hatırlattı. Çetindağ; TARSİM’in poliçe sayısının fazla olduğu yerlerde hasarı az, poliçe sayısının az olduğu yerlerde ise hasarı fazla gösterdiğini iddia etti.
Çetindağ, çiftçilerin kuraklık ve don deneniyle yüzde 60’a varan ürün kaybı yaşadıklarını ifade edip, “Bu sene hasadımız bitti. Yine de ‘Çok şükür’ diyoruz fakat bizim esas sıkıntılarımızdan bir tanesi de TARSİM’le ilgili. Çiftçilerimizin en büyük mağduriyeti TARSİM. Cumhurbaşkanımız açıklamasında kuraklık ve dondan dolayı birçok ilimizde 100 lira dönüm başına destek verileceğini açıkladı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri de hasar tespit çalışmalarını yaptı. Sivas’ımızda kuraklık ve donla ilgili yüzde 30 ila yüzde 60 arasında hasar oranı verildi. Bizim çiftçilerimiz daha çok TARSİM sigortası yaptırıyorlar. Mecbur yaptırıyorlar, yaptırmazlarsa kredi kullanamıyorlar. Nedense TARSİM bizim Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizin verdiği hasar oranının tam tersine hiç hasar vermedi. Yani sigorta yapılan köylerimizde hasar tespit hemen hemen hiç yok. Poliçesi olmayan köylerde hasar tespiti yüzde 60’ın üzerinde. Yan yana olan köylerden birinde poliçe çok olduğu için yüzde 20 hasar tespiti vermişsin, yan köyde hemen hemen hiç poliçe olmadığı halde yüzde 60 vermişsin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Burada bir sıkıntı var” dedi.

atrsim88


Sigortalı çiftçilerin neden sigortadan yararlanamadığını soran Çetindağ, “Tarım İl Müdürlükleri, İlçe Tarım Müdürlüklerimizin Sivas’ta yüzde 40’ın altında hasar olmadığını raporlar halinde tutarak Tarım Bakanlığımıza bildirdi. Burada da ne TARSİM Genel Müdürü ne de biz Malatya’ya bağlıyız Malatya Bölge Müdürü çiftçimize ayrıntılı bilgi vermedi. Çıkıp bu olayı açıklasınlar. ‘Hiç hasar yok’ ya da ‘Biz şu sebeplerden dolayı tutmadık’ desinler. Çiftçimiz bu konuda çok mağdur. Biz her sene bahar geldiği zaman çiftçilerimizle toplantılar yaparak ‘TARSİM sigortası yaptırın’ diye bas bas bağırıyoruz. Ziraat Bankası da Tarım Kredi de bunu söylüyor. Biz TARSİM sigortası yaptırın diye çiftçimize anlatacağız siz gelip hasar yokmuş gibi rapor tutarak çiftçimizi mağdur edeceksiniz. Buradan TARSİM yetkililerine söylüyorum: Bizim çiftçimizi lütfen mağdur etmeyin. Hasar tespit komisyonları yüzde 60’ın üzerinde Sivas’a hasar verdiyse TARSİM sigortası hiç hasar vermediyse bunun altında farklı şeyler ararız. Bundan sonra tarım sigortası yaptırmayacağız çünkü bunun karşılığını alamıyoruz. Esas sıkıntımız bu. TARSİM Genel Müdürlüğü ve bölge müdürlüğü yetkilileri de çıksın çiftçimize net açıklama yapsın. Bizim çiftçimizi rahat bıraksınlar. Parasını alıp da ‘Hasar yok’ diyerek çiftçimizi sıkıntıya sokmasınlar. Ben bundan dolayı TARSİM’i kınıyorum. Çıksın çiftçimize doyurucu bilgi versinler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

TARMAKBİR’de Şenol Önal güven tazeledi

tarmakbir’de şenol önal güven tazeledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TARMAKBİR, 30. Olağan Genel Kurulu, 25 Eylül 2021 Cumartesi Günü Ankara’da Yapıldı. Şenol Önal, Yeni Dönemde de Başkanlık Görevini Sürdürüyor!

25 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da, Makine İhracatçıları Birliği’nde yapılan 30. Olağan TARMAKBiR Genel Kurul Toplantısında Divan Başkanlığını Ziya Altınöz (Altınöz Tarım Makinaları, Söke), Divan Kurulu Üyeliklerini Ahmet Keresteci (Sağlamel Tarım Makinaları, Konya) ve Ahmet Özer (Köylü Tarım Makinaları, Konya) yaptı.

Pandemi şartları nedeniyle sadece TARMAKBiR üyelerinin hazır bulunduğu Genel Kurul, Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal’ın açılış konuşmasıyla başladı. “Bundan tam 44 yıl önce, 7 firma temsilcisi bir araya geldiler ve “Biraraya gelip, bir birlik olmanın çok yararlı olacağına inandık.” cümleleri ile başlayan bir tutanakla Birliğimizin, TARMAKBİR’in temelini attılar. Ve bizler, tam 44 yıl sonra, bu salonda yer almanın, bizlere emanet edilen bu Birliğin bir parçası olmanın gururunu taşıyoruz.” cümleleriyle konuşmasına başlayan Önal sektörün ulaştığı konumdan bahsetti ve “Toplam üretim değerinden ihracata, katma değerden, çalışan sayısına kadar ülkemiz makine imalat sanayindeki 22 alt sektör arasında ilk sıralarda yer alan endüstrimiz, gelişimini ara vermeden sürdürmeye devam etmektedir. 2000’lerin başında sadece 70 milyon dolar seviyesinde ihracat yapan ve dış ticaret açığı veren endüstrimiz, bugün 1,1 milyar dolar seviyesine ulaşan ihracatı ile dış ticaret fazlası vermeye başlamıştır. 2001 yılında dünya sıralamasında 31. sırada yer alabilen ve toplam dünya ihracattan binde 3 pay alan Türkiye, 2020 yılını 15. sırada tamamlamış ve toplamdan aldığı payı yüzde 1,6’ya yükseltmiştir. Bununla birlikte bu değerlerin küresel ticarette marka bir ülke olmak için yeterli olmadığının da bilincinde olmalıyız. Yeni dönemdeki en önemli hedefimiz ölçek ekonomisinin kurallarını bir an önce tesis edip ihracatımızı 2 milyar doların üzerine çıkararak dünya sıralamasında ilk 10’a girmek omalıdır.” dedi. Önal, “Bizler Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, Birliğimiz için maddi ve manevi tüm ilgimizi hiçbir şahsi menfaat gözetmeden sunduk ve bize verilen göreve layık olmaya gayret ettik. Yeni seçilecek yönetim kadrosunu, sektörü daha ileri götürecek yeni görevler beklemektedir. Bu görevi sürdürürken, desteğini esirgemeyen değerli üyelerimize, huzurunuzda bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Genel Kurulda Genel Sekreter M. Selami İleri’nin Yönetim ve Denetim Kurulu raporlarını okumasının ardından, katılımcılara mali konularda bilgiler sunuldu ve gündemin diğer maddelerine geçildi. Gündemin ilgili maddesi gereği, TARMAKBİR’in tüzük değişikliği ile derneğin ulusal ve uluslararası faaliyetlerde bulunması, kuruluş, platform ve ittifaklara üyeliği, projelerde yer alması konusunda yetki verilmesine dair teklifler Genel Kurul tarafından kabul edildi. Genel Kurul Delegeleri, gündemin ilgili maddeleri gereğince, yeni dönemde görev alacak TARMAKBiR “Yönetim Kurulu”, “Denetleme Kurulu”, “Etik Kurulu” ve “MAKFED Temsilcileri Kurulu” Üyelerini belirledi. Buna göre, 30. dönem Yönetim Kurulu aşağıdaki isimlerden oluştu.

Şenol Önal (Agriönal Dış Ticaret Ltd. Şti.)

A. Mümtaz Özalp (Alpler Ziraat Aletleri San. ve Tic. A.Ş.)

Ahmet Büyükateşli (Ateşpar Motorlu Araçlar San. Dış Tic. Ltd. Şti.)

Gökhan Bayramoğlu (Başak Traktör Tarım Zir. ve İş Mak. San. Tic. A.Ş.)

Serkan B. Kayın (Çelsan Ziraat Aletleri San. ve Tic. Ltd. Şti.)

Ö. Faruk Dönder (Dönder Tarım Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.)

Tolga Saylan (Erkunt Traktör Sanayi A.Ş.)

Güven Çetin (Fimaks Mak. Gıda ve Tar. Ürn. San. Tic. A.Ş.)

Ahmet Küçükbacak (Harmak Ziraat Mak. San. Tic. Ltd. Şti.)

Ahmet Kurt (Kurtsan Tarım End. Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti.)

Bülent Duman (Özdöken Tarım Makinaları San. ve Tic. A.Ş.)

Halim Tosun (Tümosan Motor ve Traktör San. A.Ş.)

Bilgin Türkay (Türkay Tarım Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti.)

Genel Kurul’un seçimleri sonrası bir teşekkür konuşması yapan Şenol Önal “Bizlere güvenen ve destekleyen Üyelerimize, şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyorum. Geçmiş dönemlerde edindiğimiz tecrübeleri, yeni dönemin şevk ve heyecanıyla harmanlayıp üyelerimizin desteğiyle çok daha başarılı işler yapacağımıza olan inancımız tamdır.” dedi.

Devamını Oku

Anne inek ve buzağılar yaşasın

anne inek ve buzağılar yaşasın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükbaş hayvancılıkta erken uyarı ve hayvan sağlık takip sisteminin önemi her geçen gün artıyor. Türkiye’de buzağı ölümleri çok ciddi boyuttadır, gelişmiş birçok ülkede buzağılama süreci çok önemlidir. Bu süreçte olası problemlere anında müdahale etme konusunda ülkemiz daha iyi bir noktada olmalıdır. Bunun yanında anne ineklerin doğumdan sonraki, ilk 45 gün içindeki kayıplarında yine ülkemiz üst sıralardadır.

buzagi1

wiCow bu konuda büyükbaş inek yetiştiricilerinin yanında yer alıyor, onların gözü kulağı oluyor. Buzağı doğum zamanını yetiştirici doğru bildiği takdirde buzağıların ağız sütünü aldıklarından emin olma şansına sahip olur. Buda buzağının yaşam döngüsüne başladığında hayatta kalmasını önemli oranda arttıran bir faktördür.

wiCow kurucu ortağı ve CEO’su Tolga Çırak ‘’Amacımız hayvanların sağlıklarını daha iyi hale getiren bir teknoloji geliştirmekti ve bunu başardık. Ürünümüzün farkındalığını büyükbaş yetiştiricilerine anlatıyoruz. Deneyimlemelerini sağlıyoruz. wiCow sistemini satın alan müşterilerimiz bizim için birer paydaştır, müşterilerimizin memnuniyetine çok önem veriyoruz. Geliştirdiğimiz yapay zekâ algoritması ile onları destekliyor ve danışmanlık veriyoruz. wiCow sistemi dört ayrı alarm üretmektedir. Anlık Yüksek ateş, kızgınlık, doğuma 24 saat kala alarmı ve doğum alarmı. Doğum öncesi ve doğum sonrası ineğinizin sağlık takibini yapabilirsiniz.’’ dedi.

buzagi 1

wiCow kurucu ortağı ve Pazarlama Direktörü Selvi Yurtsever Çırak firmasının hikayesini söyle anlattı ‘’Fikrin mazisi 10 yıl önceye dayanan wiCow markası 2015 yılında tescillendi. Dört yıllık AR-GE çalışması sonrasında ürün şekillendi. 2019 yılında Hannover eyaletinin daveti ile Hannover de muTech GmbH şirketi kuruldu. İlk prototipler ile pilot çalışmalara Alman çiftliklerinde devam edildi. İlk satışımız Almanya’da olmak üzere, akabinde İtalya ve Danimarka’da gerçekleşti. 2020 Haziran ayında Türkiye’de lansmanı yapıldı. 20 kişilik kadrosunda Mühendis, Veteriner Hekim ve Uzman teknisyenlerden oluşan güçlü bir kadro ile wiCow, yüzde yüz yerli imkanlarla geliştirilmiş bir teknolojidir. ‘’ dedi.

wiCow büyükbaş hayvancılıkta ineklerin sağlık takibini ve buzağı doğum zamanı tespit yapan teknolojik bir erken uyarı sistemidir. wiCow ‘la 7/24 mobil veya web tarayıcıdan izleme imkanı ile ineklerinizin durumunu her an takip edebilirsiniz. wiCow, Medikal onaylı malzeme ve tasarım tescilli özel geliştirilmiş kanatlar sayesinde Tsens intravajinal kullanıma en uygun akıllı cihazdır.

buzagi88

wiCow anık vücut sıcaklık takibi ile ateşi erkenden algılar ve bildirir, bu sayede erken müdahale ile çıkabilecek diğer sorunlar önlenir. Bu da süt üretiminin artmasına ve mastitis (meme iltihabı) riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

wiCow akıllı ve pratik çiftlik sağlık takibi alarm bildirimleri

● Doğuma son 24 saat alarm bildirimi %91 doğruluk oranı

● Kızgınlık alarm bildirimi %93 doğruluk oranı

● Doğum başlama alarm bildirimi %96 doğruluk oranı

● Yüksek ateş alarm bildirimi %100 doğruluk oranı

Tekrarlı kullanım imkânı ve 4 yıl pil ömrü ile uzun süre hizmet verir.

wiCow anne inek ve buzağı ölüm oranını düşürür. Çiftliğinizin genel verimini arttırır.

Devamını Oku

Bursa’da küçükbaş hayvanların katıldığı ‘güzellik yarışması’ renkli anlara sahne oldu

bursa’da küçükbaş hayvanların katıldığı ‘güzellik yarışması’ renkli anlara sahne oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en kapsamlı Uluslararası Küçükbaş Hayvancılık Tanıtım Festivali, Bursa’nın İnegöl ilçesinde devam ediyor. Festivalin ikinci gününde küçükbaş hayvanlar, Irk Güzellik Yarışması’nda görücüye çıktı.
İnegöl Belediyesi uhdesinde İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İnegöl Ziraat Odası ile İnegöl Küçükbaş Hayvan Damızlık Üreticileri ve Yetiştiricileri Derneği işbirliğinde bu yıl ilki düzenlenen Küçükbaş Hayvancılık Tanıtım Festivali’nde 25 Eylül Cumartesi günü Çiftçi TV Program yapımcısı Osman Tanju Güneri moderatörlüğünde iki seminer düzenlendi.

kucukbas

Irk Güzellik Yarışması’nda jüri, koçların vücut uzunluğu, hayvanın yerden yüksekliği, but genişliği ile ırk özelliklerini en iyi taşıyan ve en bakımlı koç kriterlerine göre değerlendirme yaptı. Üreticiler de hayvanlarının jüri tarafından değerlendirilmesini heyecanla izledi. Dereceye giren koçların üreticilerine ödüllerini İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, İnegöl İlçe Tarım Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren ve İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik verdi.
Festivale Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçiler akın ederek yoğun katılım sağladılar.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.