a
Şeyma Karakaş

Şeyma Karakaş

23 Temmuz 2024 Salı

Tarım ve Orman Bakanlığı: 119,1 milyon liralık tarımsal destek ödemesi hesaplara aktarıldı

Tarım Ve Orman Bakanlığı: 119,1 Milyon Liralık Tarımsal Destek Ödemesi Hesaplara Aktarıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden tarımsal destek ödemelerine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, hububat-baklagil ve dane mısır desteği kapsamında 64 milyon 910 bin 785 lira, kırsal kalkınma yatırım desteği kapsamında 35 milyon 791 bin 503 lira, düve alım desteği kapsamında 17 milyon 120 bin lira, yağlı tohumlu bitkiler desteği kapsamında 1 milyon 106 bin 112 lira, toprak analizi desteği kapsamında 177 bin 600 lira olmak üzere toplam 119 milyon 106 bin liralık destekleme ödemesi çiftçilerin hesaplarına aktarıldı.

Devamını Oku

ÇAYKUR 20 kilograma düşürdüğü günlük çay alım kontenjanını tekrar 25 kilograma çıkarttı

Çaykur 20 Kilograma Düşürdüğü Günlük Çay Alım Kontenjanını Tekrar 25 Kilograma Çıkarttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), her geçen gün artan yoğunluk nedeniyle dekar başı alımları 50 kilogramdan 30 kilograma ve sonrasında 25 kilograma kadar düşürdü. ÇAYKUR, stoktaki çayın bir kısmını işleyebilmek için ise Çarşamba günü geçici olarak yaş çay alımı yapmamıştı.

Dekar başı alımları 25 kilogramdan yapan ÇAYKUR, 20 Temmuz Cumartesi günü itibariyle kontenjanın dekar başına 20 kilograma düştüğünü duyurdu.

ÇAYKUR üreticilere attığı kısa mesajda “Değerli üreticimiz, stokların yükselmesi nedeniyle yaş çay alımları yarın (Cumartesi) itibariyle dekara 20 kg üzerinden yapılacaktır” ifadelerini kullanmıştı. Ardından, aynı gün üreticilere kısa mesaj yolu ile 21 Temmuz Pazar günü itibariyle dekara 25 kilogram üzerinden çay alımı yapacağını duyurdu. ÇAYKUR üreticilere attığı kısa mesajda “Değerli üreticilerimiz, yaş çay alımları yarın (Pazar) itibariyle dekara 25 kg üzerinden yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.

Çay Üreticileri Birliği’nden üreticilere ve ÇAYKUR’a mesaj

Öte yandan Çay Üreticileri Birliği de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Değerli yaş çay üreticileri 1 gün toplayın 1 gün toplamayın yoğunluk oluşmakta, fırsatçı özel sektör fırsatı değerlendirmektedir. Acele etmeyelim ÇAYKUR tüm çayı almayı taahüt ediyor. Yavaş yavaş toplayın günlere yayın… ÇAYKUR’daki yetkililer de durum analizi yapmalı gerekirse randevulu alıma acilen geçmelidir. Her üreticiye randevu günü verilmelidir.” denildi.

Devamını Oku

Üretici kayısıda fiyatlara müdahale istiyor

Üretici Kayısıda Fiyatlara Müdahale Istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayısıda bu yıl fiyatlar üreticinin yüzünü güldürmüyor. Artan maliyetler karşısında fiyatların tüccarlar tarafından düşürülmesi karşısında mağdur olduklarını söyleyen kayısı üreticileri Toprak Mahsulleri Ofisi’nin incir ve fındıkta olduğu gibi kayısıda da taban fiyat açıklamasını talep ediyor.

Eski köy garajında bulunan Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon başkanlığı önünde toplanan kayısı üreticileri bu yıl mahsullerinin para etmemesi nedeniyle mağdur olduklarını ifade etti.

Çiftçiler adına konuşan Malatya Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Bayram Alışık “Üretici bir yıllık alın terini, emeğini, masrafını çuvallara koyup pazarda birkaç tüccarın merhametine insafına ve vicdanına terk ediyor. Kayısının gerçek sahibi olan çiftçi ve üretici bir yıllık emeğinin karşılığını alabilmek için o tüccarın merhametine sığınmıştır” ifadelerine yer verdi.

Kayısı tüccarlarına da seslenen Alışık “Geçen sene hatta birkaç ay öncesine kadar kayısıyı 200 TL’ye alıyordunuz. Ne oldu da yeni ürün çıkınca kayısıyı bir anda 120 TL’ye indirdiniz.” şeklinde konuştu.

“Ticaretin de bir ahlakı olmalı”

Açıklamasında kayısı tüccarları ve siyasilere çiftçiler olarak çağrıda bulunan Alışık “Birinci çağrımız kaysı tüccarlarına. Ticaretin de bir ahlakı olmalı, geçen yıl kayısıyı 6-7 dolara kadar dışarıya sattınız. Bizler kayısı fiyatlarının aşırı derecede yükselmesini talep etmiyoruz. Bizim isteğimiz burada çiftçinin emeğine saygı duyulması. İkinci çağrımız ise iktidarıyla muhalefetiyle Malatya’yı temsil eden il başkanlarına, milletvekillerinedir. Tarımın siyaseti olmaz. Bu işin kesin çözümü için biran önce Malatya’yı temsil eden siyasilerimizin zaman kaybetmeden bir araya gelerek Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fiyatlara alım müdahalesi için bir bütçe ayırmalarını istemeleridir. Her yıl fındık ve incirde olduğu gibi kayısıda da girdi maliyeti ve enflasyon etkileri hesaplanarak bir taban fiyatı açıklanmasını istiyoruz ki tek çözüm yolu da budur, buna inanıyoruz.” dedi.

Devamını Oku

Tarım-GFE yıllık yüzde 53,08 arttı

Tarım-Gfe Yıllık Yüzde 53,08 Arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre, Tarım-GFE’de, 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,85 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,58 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53,08 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 41,12 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre, tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 0,63 artış, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 2,18 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 50,35 artış, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 71,59 artış gerçekleşti.

Yıllık değişimin en yüksek olduğu alt grup yüzde 133,84 ile veteriner harcamaları, aylık değişimin en yüksek olduğu alt grup yüzde 3,29 ile bina bakım masrafları oldu.

Devamını Oku

Gençlerin masa başı iş sevdası Türk tarımına alarm verdiriyor

Gençlerin Masa Başı Iş Sevdası Türk Tarımına Alarm Verdiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gençlerin büyük bir kısmının masa başı işlerde kariyer yapma hedefiyle tarım sektöründen uzaklaşması, Türk tarımına alarm verdirmeye başladı.

Tarlada çalışacak eleman bulma sıkıntısı yaşayan üreticiler ise yevmiyelerin katbekat fazlasını vermeye hazır olduklarını ancak çalıştıracak eleman bulamadıklarını ifade etti.

“Üretmek değil işçi bulmak sorun”

Aydın’da çiftçilikle uğraşan Fahri Tülüoğlu “Aydın’da işgücü alarm veriyor. Çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Gençler, tarım yerine, daha rahat ve prestijli görülen masa başı işleri tercih ediyor. Üniversite mezunları, tarım alanında çalışmak yerine şehirlerde ofis işlerinde kariyer yapmayı hedefliyor. Haliyle yetişen genç çiftçi sayısı da çok az oluyor. İşten anlayan olmadığı için işçi bulmakta da zorlanıyoruz” dedi.

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.