a
Şeyma Karakaş

Şeyma Karakaş

22 Ocak 2022 Cumartesi

Dere taştı, tarım arazileri sular altında kaldı

dere taştı, tarım arazileri sular altında kaldı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Sinop’ta Aksaz Deresi’nin taşması sebebiyle tarım arazileri sular altında kaldı. Son yılların en çok kar yağışını alan Sinop’ta kar sularının erimesi, sele yol açtı.

Abalı köyünden Akliman sahillerine dökülen Aksaz Deresi, kar sularının erimesiyle birlikte yer seviyesini geçerek etrafındaki ovaları sular altında bıraktı. Özellikle Sarıkum mevkisinde yaşanan taşkında sular köprünün üzerine çıktı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Abalı Köyü Muhtarı Yılmaz Özay, “Son yılların en çok kar gelen mevsimini yaşıyoruz. Bu zamana kadar böyle sıkıntı yaşamamıştık. Yoğun kar yağışı sebebiyle dere yatağının yetersiz kalmasıyla araziler sular altında kaldı. Burada bulunan köprülerin yükseltilmesi lazım” dedi.

Devamını Oku

Gürer: “Elektrik faturaları hasat döneminde ödensin”

gürer: “elektrik faturaları hasat döneminde ödensin”
3

BEĞENDİM

ABONE OL

Yasalaşması halinde çiftçileri büyük ölçüde rahatlatacak olan Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunan Gürer, üretimin devamlılığı için elektrik enerjisi giderlerinin hasat dönemlerinde ödenmesinin şart olduğuna işaret etti. 

Bu kanunla, tarımsal sulamada kullanılan elektrik için gelen fatura bedellerinin yıl içinde 6 aylık dönemler halinde 2 parçada ödenmesinin amaçlandığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Gürer, mazot ve gübreden sonra çiftçilerinin en önemli gider kalemlerinden birinin tarımsal sulama amaçlı kullanılan elektrik bedelleri olduğuna dikkat çekti. 

Gürer, hazırladığı kanun teklifinde, artan elektrik tarife ücretlerinin çiftçinin ürettiği ürünün maliyetini ciddi ölçüde artırdığını, ürünün maliyetinin altında değer bulduğu dönemde çiftçileri borç yükü altına sürüklediğine değindi.

Faturaların hasat dönemi sonunda ödenmesine olanak sağlanmasının yaşanan bu ve benzeri sorunların ortadan kalkmasını sağlayacağını belirterek “ Bu sebeple çiftçilerin tarımsal sulamada kullandıkları elektrik enerji fatura bedellerini, yıl içinde belirlenecek 6 aylık 2 periyot halinde ve toplu olarak yatırmalarına yönelik yapılacak düzenleme, çiftçilerin üretim sürecinde maddi olarak bir nebze olsun rahatlamalarına neden olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Devamını Oku

TARSİM’den son sigorta tarihi uyarısı

tarsi̇m’den son sigorta tarihi uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TARSİM’den yapılan açıklamada, Türkiye genelinde fındık ürünü için poliçe tanzimlerinin, 28 Şubat tarihinde sona ereceği hatırlatılarak, üreticilere yüzde 67’ye varan devlet prim desteğinden faydalanmaları ve tarım sigortalarını zamanında yaptırmaları konusunda uyarıda bulunuldu.

Üreticilerin ‘fındık’ ürünü için son günü beklemeden, bir an önce sigorta yaptırmalarının vurgulandığı açıklamada, öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunması ya da kaydın güncellenmesi gerektiği, sonrasında ise yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla tarım sigortası poliçesinin düzenlenebileceği bildirildi.

Açıklamada, “Fındık ürünü, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, sel-su baskını riskleri ile isteğe bağlı olarak alınan don riskinin neden olduğu miktar kaybına; fındık ocaklarında ocakların kendisi, ağaç sigortası yaptırılarak, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel-su baskını, kar ağırlığı ve taşıt çarpması risklerine karşı sigortalanabiliyor.” denildi ve geç kalınmadan sigorta yapmaları konusunda çiftçiler uyarıldı.

Devamını Oku

Bir ilde daha ekmeğe zam

bir ilde daha ekmeğe zam
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Samsun’da 2 liradan satılan 200 gram ekmeğin fiyatı 2 lira 50 kuruşa çıktı. Zamlı tarifenin 22 Ocak’tan yani itibaren uygulamaya konulacağı belirtildi.

“Fırıncıların girdiği maliyetleri neredeyse 3 kat arttı”

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, artan maliyetler nedeniyle fırıncıların zor durumda olduğunu söyleyerek, “Un fiyatları uçtu. Elektrik, doğalgaz zamları yapıldı. Asgari ücret yükseldi. Fırıncıların girdiği maliyetleri neredeyse 3 kat arttı. Fırıncı esnafımızla görüşerek bir fiyat ayarlaması yaptık. 2 lira 50 kuruş olarak fiyatı belirledik” dedi.

Yeni zamlı tarifeye göre ekmek çeşitlerinin fiyatları şu şekilde oluştu; “400 gram ikili somun 5 TL, ikili tandır 5 TL, beşli Trabzon ekmeği 12,5 TL, sekizli Trabzon ekmeği 20 TL, onlu Trabzon ekmeği 25 TL, kepek ekmek 2,5 TL, pıtıl ekmek 2,5 TL, sade pide 5 TL, lavaş 2,5 TL, kıymalı hamuru 3,5 TL”

Devamını Oku

İhtiyaç sahiplerine gıda ve yakacak desteği

i̇htiyaç sahiplerine gıda ve yakacak desteği
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Altınordu Belediyesi, kendini iyice hissettiren kış soğuklarına karşı ek önlemler alarak sosyal desteklerini artırdı.

İhtiyaç sahibi ailelere, pandemi ve kış aylarında desteğini sürdüren belediye, vatandaşlardan gelen talepleri de değerlendirirken, Altınordu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri yakacak yardımını ilçenin çeşitli noktalarındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Odun ve kömürden oluşan yakacak paketleri ailelerin evlerine kadar götürülürken, gıda paketi desteğini de vatandaşlara ulaştırılıyor.

aw523913 03

Altınordu Belediyesi’nin ilçe genelinde devam eden sosyal desteklerini değerlendiren Belediye Başkanı Aşkın Tören, “7’den 70’e ihtiyaç duydukları her an her bir hemşerimizin yanlarında olmanın gayretini veriyoruz. İnsana yatırımı her şeyin üstünde tutuyoruz. Bir taraftan klasik belediyecilik hizmetleriyle şehri imar ederken insanımızı ihmal etmedik, etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Bizim hizmetlerimizin merkezinde insanımız var” dedi.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.