a
Şeyma Karakaş

Şeyma Karakaş

26 Ocak 2023 Perşembe

Tarım danışmanlarından ‘kadro’ isteği

Tarım Danışmanlarından ‘Kadro’ Isteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Onur Anıtı önünde toplanan tarım danışmanları, kadro taleplerini dile getirdi. Tarım danışmanları tek tek kürsüye gelerek birer konuşma yaptı.

Tarım danışmanı olan Necati isimli bir vatandaş, bir ziraat mühendisi olan Vahit Kirişçi’nin Tarım ve Orman Bakanı olmasının kendilerini ümitlendirdiğini ifade ederek, “Tarım danışmanlarının önemini, ziraat teknisyenlerinin, ziraat mühendislerinin önemini mutlaka anlar, hak ettiği değeri ekonomik ve manevi anlamda bizlere verir diye ümit ettik. Arkadaşlarımız demokratik olarak bütün mücadeleyi tüm zeminde yaptılar. Sayın Bakanım Samsun’daki bu kardeşlerimin sesini duyun. Tarım danışmanları kadro istiyor” dedi.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Tarım ve Orman Bakanımız zatı aliniz de bir ziraat mühendisisiniz. Şu an buradaki bir meslektaşınızın sizin bulunduğunuz makamda ve sizin bu alanda olduğunuzu düşünün. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü milletin efendisidirsözü vardır. Efendilerimize hizmet etmekte olan ziraat odalarımız, birliklerimiz, serbest çalışan tarım danışmanlarımız ve kurumlarda hizmet eden tarım danışmanı kardeşlerimizi mağdur etmek demek; köylülerimizi, çiftçilerimizi mağdur etmek olur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tarım danışmanları, almış oldukları sertifikaları yaktı.

Devamını Oku

Bu teknoloji traktörlere göz ekliyor, hasatta oluşan yüzde 8’lik kaybı engelliyor!

Bu Teknoloji Traktörlere Göz Ekliyor, Hasatta Oluşan Yüzde 8’Lik Kaybı Engelliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışmaları doğrultusunda traktörler için kameralı eller serbest otonom sürüş kitleri ve tarımsal büyük veri analizi yazılımları üzerine çalışan MOVE ON, tarım için traktörleri bulut bağlantılı bir şekilde otonom hale getiren yıkıcı inovasyona sahip teknolojileri geliştiriyor.

Tarımı ve çiftçiliği bilen bir ekip olarak çalıştıklarını dile getiren MOVE ON İş Geliştirme Uzmanı Can Şengül konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, kamera ve yapay zekâ yazılımları ile traktörleri otonom hale getirdiklerini belirterek “Biz traktörlere göz ekliyoruz” dedi.

“Hasatta oluşan %8’lik fireyi sıfıra indirebiliyoruz”

Şengül açıklamasında, “Tarladaki tarımsal operasyonları bir anda dijitalize etmenin zorluğu ile hasatta, tam da ihtiyacın bulunduğu alanda çalışmalara başladık. Çünkü tarla ürünlerinin hasadı sırasında oluşan manuel süreçlerden dolayı çok fazla kayıp maliyet oluşuyor. Ve bu süreç hasat öncesi ilaçlama, gübreleme ve ekim gibi diğer operasyonlarda verilen emeğin de artı bir kayıp maliyet oluşturmasına sebep oluyor. Dolayısı ile biz kameralı otomatik dümenleme kitimiz TAS ile traktörlerin hasat sırasında otonom ilerleyerek insan müdahalesine ihtiyaç duymadan çalışmasını sağlayabildiğimiz için hasatta oluşan %8’lik fireyi sıfıra indirebiliyoruz.

“3 milyon daha insanı besleyebilecek gıdanın çöpe gitmesine engel oluyoruz”

Bu sayede Türkiye arazisi büyüklüğünde bir alanda hasatta oluşan %8’lik fireyi sıfıra indirebildiğimiz için teknolojik çözümlerimizle 3 milyon daha insanı besleyebilecek gıdanın çöpe gitmesine engel oluyoruz.”

Traktörler insansız sürüş yapabilir hale geliyor

Yürütülen çalışmaları hakkında bilgi veren Şengül, “Şu an geliştirme sürecinde %65’te olduğumuz TASAI kitimiz ile traktörleri tıpkı otonom otomobiller gibi tamamen insansız sürüş yapabilir nitelik kazandırmak ve bulut bağlantısı ile uzaktan müdahale edilebilir hale getiriyoruz.” dedi.

Şengül, Otonom Traktör Kitiniz TASAI’ın kullanıcılara sunduğu faydalar hakkında “TASAI, yapay zekâ yazılımları ile kamera görüntülerinden çıkarım yaparak traktörü yönlendiren bir otonom traktör kitidir. Traktör fark etmeksizin bütün traktörlere kit şeklinde uygulanabilir. Olası bir sorun anında ve önüne engel çıktığında traktörü durdurabilir. Bulut bağlantısı ile traktöre uzak müdahaleyi mümkün kılar. Görüntüleri analiz ederek gerçek zamanlı olarak rota çıkarımı yapar. Tarladaki bitkileri ve yabancı otları analiz eder. Dolayısı ile verimlilik tahmini ve bitki – yabancı ot ayrımı yapabilir” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Sel felaketinden zarar gören TARSİM’li çiftçi yardımdan yararlanamadı

Sel Felaketinden Zarar Gören Tarsi̇m’li Çiftçi Yardımdan Yararlanamadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da geçtiğimiz ay yaşanan sel felaketinde mağdur olan örtüaltı üreticilerinden bir kısmının TARSİM poliçelerindeki hatalı uygulama nedeniyle ödeme alamadığı, TARSİM‘li oldukları için Cumhurbaşkanlığı yardımından da faydalanamadıkları ortaya çıktı.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün konuşma yapan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer; ülkenin büyük bir kuraklıkla karşı karşıya olduğunu ve son on yıldır yağış rejimlerinin değiştiğine dikkat çekti.

12 Aralık’ta Antalya’nın Kumluca ilçesinde yaşanan sel felaketinde 12 bin dekar arazinin ve 3 bine yakın çiftçinin mağdur olduğunu anlatan Özer, şöyle dedi:

Tarım Sigortaları yani TARSİM, çok iyi düşünceyle kurulmuş, mantıklı kurulmuş, hazırlığı yapılmış düzgün bir sigorta sistemi ama ne yazık ki sahadaki uygulamaları öyle değil.
Bakın, bizim yaşadığımız bölgede yapılan seralarda kenar betonu yok diye TARSİM poliçesinde sel kapsamı dışına çıkarılan araziler var. 30 santimlik bir beton; 80 santimlik, 100 santimlik gelen bir suyu nasıl karşılayabilir? Bunu bir anlatmak lazım, bunu bir öğrenmek lazım.

“Ne yardım alındı ne zarar sigortadan karşılandı”

Bu felakette arazi büyüklüğü nedeniyle Türkiye’nin birçok yerinden TARSİM eksperi gönderilmişti ama eksperlerin eksik bilgi sahibi olduklarını gördük ve üreticilerimiz mağdur oldu” diyen Özer; “Devlet bir havuz oluşturdu ve vatandaşlarımıza yardım etti ama poliçesi sel kapsamı dışında bırakılan TARSİM’li çiftçi ne devlet yardımı alabildi ne de zararlarını sigortadan tazmin edebildi” dedi.

Özer konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu araziler dava bitmediği için TARSİM’e kayıt yaptıramıyor, ÇKS kaydı yaptıramıyor, sigortalı olamıyor. Bunların önünü açmak lazım.

Ayrıca bir araç kaskosunda ne yapıyoruz? Araca bugünkü değeriyle 10 liraya sigorta yaptırdıysak araç bir kaza yapsa, araç pert olsa kasko sigortası poliçe bedelini o günkü kaza yaptığı değerden ödüyor ama TARSİM öyle demiyor.

Bakın, Antalya Aksu’da bir yıl önce bir hortum felaketi yaşadık. TARSİM, zararını tazmin etmek için başvuran çiftçiye, ‘Biz yapılan değerden öderiz yani sigortanın yaptığı değerden öderiz’ dedi. Türkiye’de enflasyon almış başını giderken, eski değerden ödeme yapınca çiftçiyi mağdur etmiş oluyorsunuz ve çiftçi ekime tekrar dönemiyor, inşaatını tekrar yapamıyor, serasını tekrar yapamıyor. TARSİM yasasından bu maddeyi çıkarmak lazım.

Aynı araç kaskosunda olduğu gibi, zararı gördüğü zamanki değerler üzerinden tazmin edilmesi lazım” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Devamını Oku

Bireysel sulama sistemlerine yüzde 50 hibe desteği

Bireysel Sulama Sistemlerine Yüzde 50 Hibe Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesine yüzde 50 hibe desteği sunma kararı aldı.

Son başvuru: 28 Şubat 2023

Hibeye esas proje tutarı üst limiti gerçek ve tüzel kişiler için 1 milyon TL olarak belirlendi. Hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra damla, yağmurlama ve mikro yağmurlama, yüzey altı damla sulama başvurularında 60 gün, lineer veya center pivot, tamburlu sulama, güneş enerjili sulama, tarımsal amaçlı güneş enerji sistemleri ve akıllı sulama sistemleri başvurularında 90 gün olarak açıklandı. Hibe başvuruları 28 Şubat 2023 tarihine kadar alınmaya devam edilecek.

Konuya ilişkin Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Hibe programı 9 adet yatırım konusunu kapsar; a) Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, b) Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, c) Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, ç) Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, d) Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, e) Tamburlu sulama sistemi kurulması, f) Güneş enerjili sulama sistemi kurulması, g) Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri, ğ) Akıllı sulama sistemleri.

Hibe desteği tutarı ve oranı

Tebliğ dahilinde kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç %50’sine hibe yoluyla destek verilir.

Hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler ve tüzel kişiler için 1.000.000.- TL’yi geçemez

Hibe desteği verilen makine ve malzemeler

Tarla içi yağmurlama, mikro yağmurlama, damla sulama ve yüzey altı damla sulama sistemi kurulması ile güneş enerjili sulama sistemleri kurulması başvuruları dahilinde; güneş paneli, pompa, filtre, kontrol ünitesi, sayaç, vantuz, manometre, ana ve yan dallara ait borular, bağlantı ekipmanı, vanalar, damlatıcı ve yağmurlama ekipmanı gibi tarla içinde kullanılan malzemelere

Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri kurulması başvuruları dahilinde; güneş paneli, pompa, filtre, kontrol ünitesi, ana ve yan dallara ait borular, bağlantı ekipmanı, vanalar, damlatıcı ve yağmurlama ekipmanı

Akıllı sulama sistemleri kurulması başvuruları dahilinde; sensörler, tam otomatik fitreler, karıştırıcılı gübre tankları, debi kontrollü gübreleme pompaları, solenoid vanalar, meteoroloj istasyonları ve kontrol sistemleri gibi sadece tarla içinde kullanılan malzemelere destek verilir.

Bireysel Sulama Sistemleri Makine ve Ekipmanlarının Proje Bedelinin KDV hariç %50 kısmının Bakanlığımız tarafından hibe olarak destekleneceği programa başvurmak isteyen çiftçilerimizin 28 Şubat 2023 tarihi mesai bitimine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir.”

Devamını Oku

Büyükşehir Belediyesinden üreticiye bin ton gübre desteği

Büyükşehir Belediyesinden Üreticiye Bin Ton Gübre Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa Büyükşehir Belediyesinin çiftçilere bin ton gübre desteği, Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle üreticilere teslim edildi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün yaptığı konuşmada, “Bildiğiniz gibi son yıllarda salgın hastalıklar, savaşlar ve ekonomik krizler maalesef hayatımızın bir parçası oldu. Vatandaşlarımızın gıda ihtiyacının karşılanması noktasında ekilen her bir arazinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gördük. Bizler de bu ihtiyaca kayıtsız kalmadık ve 2022 yılında, yani geçtiğimiz yıl, çiftçimize rekor bir destek sağladık.

Bizim de çorbada tuzumuz olsun düşüncesiyle, 70 milyon TL gibi bir bütçe ayırarak onlarca projeyi hayata geçirdik. Çiftçilerimize 100 bin üzüm sepeti, 72 bin zeytin kasası, 150 bin adet meyve fidanı, bin 100 ton hububat tohumu, 100 bin şişe elma sirkesi, 200 adet damızlık koç ve 20 adet damızlık kıl keçisi, 30 ton yem bitkisi tohumu ve 48 bin metre sulama borusuyla birlikte üreticilerimizin satın almaları noktasında zorluk çektiği çeşitli makine ve ekipmanları alarak teslim ettik. Tabi bununla da kalmadık; üzüm bağlarına feromon tel tuzak asımından tarımsal sulama havuzlarının ve depolarının yapımına, tarımsal sulama göletleri, damla sulama ve taral doldurma tesislerimizden çiftçilerimize su teminine ve hayvan içme suyu göletlerine kadar üreticilerimize geniş yelpazede destekler sunduk” dedi.

Aw810958 06
Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.