a
Muhammet Yılmaz

Muhammet Yılmaz

24 Ağustos 2021 Salı

3 bin adet saman balyası yanarak kül oldu

3 bin adet saman balyası yanarak kül oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Sığırcık köyünde, bir damda bulunan 3 bin adet saman balyası yanarak küle döndü.

saman

Edinilen bilgiye göre, çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangında hayvancılık ile uğraşan Mehmet Dede’ye ait damda yaklaşık 3 bin adet saman balyası yanarak kullanılmaz hale geldi. Köye ait tanker ile yapılan ilk müdahalenin ardandan yangına Biga Belediyesi, Karabiga Belediyesi ve Gümüşçay Belediye itfaiyesine ait arazözler tarafından yangın söndürülerek soğutma çalışmaları yapıldı.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Hububat hasadı devam ediyor

hububat hasadı devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karabük’ün Eflani ilçesinde yaklaşık 50 bin dekar araziye ekilen hububat hasadı devam ediyor.

hububat 2

Eflani İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekin Şenol, ilçede yaklaşık 50 bin dekar arazide hububat hasadının temmuz ayı sonu itibarıyla başladığını belirterek, “Çiftçilerimizin yoğun mesai harcadığı bu dönemde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak görevli teknik personellerimizle biçerdöverle ürün hasadı kontrollerini gerçekleştirmekteyiz.

hububat 3

Yapılan denetimlerde, ortalama verime ilişkin bilgilerle biçerdöver sahibi, operatörü ve tarla sahibi hakkında kişisel bilgiler hasat denetim formuyla kayıt altına alınmaktadır” ifadelerini kullandı.

hububat 1


Şenol, muhtarların ve çiftçilerin ilçeye gelen ve hatalı biçtiklerini düşündükleri her bir biçerdöveri müdürlüğe en kısa zamanda bildirmeleri gerektiğini hatırlattı. Yapılan incelemelerde biçerdöver operatör kullanıcı belgesi, plaka ve ruhsat, yangın tüpü kontrolleri ile tarlada dane kaybı ve biçimin yüksekten yapılmaması gibi hususları kapsadığını aktaran Şenol, “Böylece dane kayıp oranını Karabük Valilik Tebliği’nde yazılan yüzde 2’nin altında tutarak milli servetimiz olan ürünlerimizin kayıplarının en aza indirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

2020’de Düzce’de en çok bal kabağı üretildi

2020’de düzce’de en çok bal kabağı üretildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düzce’de 2020 yılı içinde en çok üretilen sebze bal kabağı olurken, en az üretilen sebze ise Kırmızı turp üretildi.

balkabagi 1

Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre, Düzce’de 2020 yılı içerisinde en çok üretilen sebze bal kabağı oldu. En az üretim yapılan ürün ise kırmızı turp oldu. Verilere göre, 2020 yılında Düzce’de 10 ton taze bakla, 8 bin 298 ton bal kabağı, 178 ton dolmalık biber, 66 ton salçalık biber, 760 ton sivri biber, bin 203 ton sofralık domates, 586 ton taze fasulye, 993 ton sofralık hıyar, 358 ton ıspanak, 27 ton sakızlık kabak, 2 bin 175 ton karpuz, 52 ton kavun, 404 ton kültür mantarı, 7 ton göbekli marul, 455 ton kıvırcık marul, 13 ton maydanoz, 110 ton patlıcan, 108 ton pırasa, 9 ton taze sarımsak, 56 ton taze soğan ve 4 ton kırmızı turp yetiştirildi.

balkabagi 2

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Çilek üretimi yaygınlaşıyor

çilek üretimi yaygınlaşıyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Kuruçay beldesinde çilek bahçeleri kurulması ve çilek üretiminin yaygınlaştırılması toplantısı gerçekleştirildi.

cilek 1

Kuruçay Belde Belediye Başkanı Erhan Kuruçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Demiray’ın ev sahipliğinde Kuruçay beldesinde çilek bahçeleri kurulması, çilek üretiminin yaygınlaştırılması hususunda toplantısı yapıldı.
Toplantıya Kütahya HAYKOOP Başkanı Yusuf Çalışkan, Tavşanlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Personellerinden Ziraat Mühendisi Abdurrahman Adın ve Soner Uygun katılımı ile toplantıya katılan çiftçi ailelerine çilek yetiştiriciliği hakkında bilgi verildi.

cilek 2

Başkan Erhan Demiray, çilek üretimi yapacak çiftçilerin aldıkları bilgiler ışığında, “Ben üretim yaparım” diyen çiftçi ailelerine çilek bahçelerinin hazırlanmasından damlama sulama sistemleri malçlama, fide temini sağlayacaklarını, üretilen çilekleri Kooperatif olarak alıp pazarlamasını yapacaklarını bildirdi.

cilek

Toplantıya Katılan Kütahya Haykoop Başkanı Yusuf Çalışkan, Kooperatif ortaklarına hitaben yaptığı konuşmada kooperatifçiliğin, dünü, bugünü ve geleceği hakkında açıklamalarda bulunarak, “Birim alanda daha fazla gelir sağlayabileceğimiz alternatif ürün üreterek ailelerimizin refah seviyesini yükselmesini sağlamaktır” dedi.
Şehirlere göçü önlemek ülke tarım ve aile ekonomisine katkı sağlamanın önemini belirten Başkan Çalışkan, çilek üretimi ile ilgili toplantıya katılan çiftçi ailelerine, çiftçilere bilgilendirme yapan Ziraat Mühendisleri Abdurrahman Adın ve Soner Uygun’a toplantıya katılan Güzelyurt Mahalle Muhtarı Hikmet Uçar ‘a, toplantıyı düzenleyen Kuruçay Belediye Başkanı Erhan Demiray’a ve çiftçilere yapmış oldukları hizmetler için teşekkür etti.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Fındık hırsızlığına karşı uyarı

fındık hırsızlığına karşı uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bölgenin en önemli gelir kaynağı olan fındık hasadı tamamlandı. Yetkililer hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı.

findik 2 2

Karadeniz Bölgesinin önemli bir gelir kaynağı olan fındık hasadı ve harmanda kurutma işlemleri sürüyor. Bu süreçte yetkililerde vatandaşların hırsızlığa karşı uyardı. Yapılan uyarıda “Bin bir emekle elde ettiğiniz ürünlerinizi hırsızlık olaylarına karşı koruma noktasında çok daha dikkatli olarak emek hırsızlarına fırsat vermemenizi ve yetkili kurumların izni olmaksızın yardım toplayanlara itibar etmemenizi önemle rica eder, bol ve bereketli bir hasat dönemi dileriz” denildi.

findik 1 2

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.