a

150 bin büyükbaşa şap aşısı

Yozgat’ta ilkbahar dönemi şap aşılama programı dolayısıyla 150 bin büyükbaş hayvan aşılanırken ay sonuna kadar 237 bin büyükbaş hayvanın aşılanması planlanıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından, il genelinde büyükbaş hayvan aşılama ve buzağılara küpeleme çalışmaları devam ediyor. Bu doğrultuda ekipler il genelinde 150 bin büyükbaş hayvanı aşılarken ay sonuna kadar 237 bin büyükbaş hayvanı aşılamayı planlıyor.

“Şap hastalığı çok hızlı bulaşma ve yayılma gösteriyor”

Şap hastalığının hayvan ölümlerine sebebiyet verdiğini söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkan, “Şap hastalığı, tüm çift tırnaklı çiftlik hayvanlarında görülebilen salgın ve bulaşıcı, viral bir hastalıktır. Şap hastalığı ölümlere sebebiyet vermesinin yanı sıra bu hastalık nedeniyle oluşan et ve süt gibi verim kayıpları çiftçilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren şap hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanması gerekmektedir” dedi.

Aw599293 03

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Karın yıktığı seraları fırtına vurdu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x