a

3 ayda hasat vakti geldi, kilosu 60 liradan satılıyor

Mersin'de 3 ay önce üretici kadınlar tarafından toprağa ekilen Şevketi Bostan bitkisi, şimdilerde hasat edilerek kilosu 60 liradan alıcı buluyor.

Mersin‘in Akdeniz ilçesi Melemez köyünde gerçekleşen ‘Şevketi Bostan Şifa Olsun‘ projesi hasat etkinliğinde Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 3 ay gibi kısa bir süre önce tohumlarını ektikleri Şevketi Bostan bitkisinin şimdi hasadını yapacaklarını belirtti.

Gültak, “Seçildiğimiz günden bu yana kadın kooperatifleri kurduk ve onlara hibeler alarak mutfaklarını kurup, satış mekanları vererek, kooperatiflerini büyüttük. Sonra da hızlı bir şekilde tarıma da el attık. Geçen aylarda Stevia ve Moringa bitkilerinin hasatlarını yaptık, bugün burada Şevketi Bostanın hasadını ve satışlarını gerçekleştireceğiz kadınlarımızla. Yakın bir tarihte de atamızdan kalmış olan karabuğdayın da dikimlerini yaptık inşallah kısa sürede onun da hasadını yapacağız.” ifadelerini kullandı.

2 dönüm araziden 2 ton hasat yapıldı

Aw798518 01

Etkinlikte yapılan konuşmaların ardından Şevketi Bostan bitkisinin hasadı gerçekleştirildi. Yaklaşık 2 dönüm araziye ekilen ve 2 ton hasadı gerçekleştirilen Şevketi Bostanın kilosu 60 liradan satıldığı belirtildi. 

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Dünyada gıda fiyatları yüzde 1 geriledi, Türkiye’de yüzde 77 arttı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x