a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Doğru: Bu fiyatla süt üretimi imkansız!

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Doğru: Bu fiyatla süt üretimi imkansız!

Bloomberg HT yayınına katılan Adana Çiftçiler Birliği (AÇB) Başkanı Mutlu Doğru, Süt Konseyi'nin belirlediği fiyatın inekleri kesime gitmekten kurtaramayacağını belirterek, çiğ sütün en az 7,5 lira olması gerektiğini söyledi.

Bloomberg HT yayına katılarak değerlendirmelerde bulunan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, artışın çok yetersiz olduğunu savundu.

Bir kilo süt ile en az 1.3 kilo yem alınmalı

“Dünyanın her yerinde yem fiyatları arttı. Süt Avrupa’da da 0.53 Euro. Yem maliyetlerinden etkilenen üreticinin Türkiye’de yaşayabilmesi için süt fiyatlarının revize edilmesini istemiştik” diyen Doğru, üreticinin yaşayabilmesi için sattığı bir kilo süt ile en az 1.3 kilo yem alabilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu hesapla açıklanan çiğ süt fiyatlarının üreticiyi kurtarmasının mümkün olmadığını belirten Doğru, “Buradan yeni Tarım Bakanı ve Süt Konseyi’ne çağrı yapıyorum. Bu fiyat inekleri kesime gitmekten kurtarmaz. Bu fiyatlarla üretim yapmak imkansız. İnekleri bir kez kaybedersek yeniden süt üretimi zaman alır. Bu nedenle süt fiyatlarını revize edin. Sütçüyü yaşatacak fiyat 7,5 liradır” dedi.

Süt ve süt ürünlerinin enflasyona katkısının yüzde 3 olduğunu da hatırlatan Doğru, bunun çok yaşamsal bir fark yaratmadığını ama üreticinin sorununa çare bulunması gerektiğini yineledi.

Kaynak: Bloomberg

3 0 0 2 0 3
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Gübre kullanılmazsa verim yüzde 70 düşecek

HIZLI YORUM YAP

3 0 0 2 0 3

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x