a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Altıncı Bitki Islahı Proje Pazarı’nda ödüller sahiplerini buldu

Altıncı Bitki Islahı Proje Pazarı’nda ödüller sahiplerini buldu

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Antalya Teknokent ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) iş birliğinde düzenlenen 6. Bitki Islahı Proje Pazarı’nda (BİPP) ödüller sahiplerini buldu.

Growtech Tarım Fuarı’nın 2. günü düzenlenen ödül töreninin açılış bölümünde Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Pakalın, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan konuşma yaptı.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan konuşmasında, “Hepinizin bildiği gibi, ülkeler sadece tarımda değil her alanda ürettiği bilgi, teknoloji ve yenilikler ölçüsünde söz sahibidirler. Tarımda da söz sahibi olabilmek için bilgi ve teknoloji üretme mecburiyeti vardır. İstenen düzeyde bilgi ve teknoloji üretebilmek için ise AR-GE çalışmalarına gerekli yatırımlar yapılmalıdır.” dedi.

Ülkemizde yapılan Ar-Ge yatırımlarının GSYH’nin yalnızca %1’i kadar olduğunu belirten Akcan, “Bu oran G.Kore’de %5, Japonya’da %4, ABD’de %3, OECD ülkelerinde ise ortalama %2.5 ve AB ülkelerinde ortalama %2’dir. Görüleceği gibi ülkemiz bu alana gerekli bütçeyi henüz ayırabilmiş değildir.” dedi.

“Milli politika demek, en başta milli çeşit demektir”

Akcan konuşmasında, “Milli politika demek, en başta milli çeşit demektir. Sertifikalı tohum üretimimiz 1,3 milyon tonu,  süs bitkileri üretimimiz 2 milyar, fide üretimimiz 5 milyar, meyve ve asma fidanı üretimimiz 300 milyon adedi geçmiştir. 2000 yılında sertifikalı tohum üretimi, bugünkü üretimin 10’da 1’iydi.  Tohum üretiminin %90’ı, tescil edilen çeşitlerin %77’si özel sektörümüze aittir. Yerli ve milli üretimimizin, ihtiyacımızı karşılama oranı, stratejik ürünlerde %100’ün üzerinde, diğer ürünlerde ise %100’e çok yakın. Aynı başarı dış ticarette de yaşandı. Fidanda ve süs bitkilerinde zaten ihracatımız ithalatımızdan fazlaydı.  2021 sonunda fidanda %415, süs bitkilerinde %300 dış ticaret fazlamız vardı. Tohumda %10’luk bir açığımız kalmıştı.  2022 yılının ilk 9 ayında tohum ihracatımız 150.8 milyon dolar, ithalatımız ise 137.8 milyon dolar oldu. Yani tohumda da ilk kez ihracat ithalatı geçti.” ifadelerini kullandı.

Ödüller sahiplerine takdim edildi

Açılış konuşmaları sonrası ‘’Sürdürülebilir Gıda Sistemleri, Tarımda Teknoloji ve İnovasyon’’ konulu panel düzenledi.

Proje sahipleri poster başında aralarında Fide Üreticileri Alt Birliği (FİDEBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi M. Kayhan Yıldırım’ın da olduğu jüri üyelerine çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Bitki Islahı Proje Pazarı ödül kategorisinde birinciye 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL ve üçüncüye 8.000 TL para ödülü, aynı zamanda 1 projeye 3000 TL mansiyon ödülü takdim edildi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

130 üreticiye 1300 koyun, 52 koç dağıtılacak!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x