a

Bakliyatta mazot ve gübre desteği artırıldı

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, 2022 yılında yapılacak tarımsal desteklemeler ve 2023 yılında uygulanacak gübre ve sertifikalı tohum kullanım desteklerine ilişkin kararın Resmi Gazete'de yayınlandığını belirterek, mazot ve gübre desteğinin arttırıldığını söyledi.

Özdemir, alınan kararları değerlendirdiği açıklamasında, alan bazlı destekler çerçevesinde nohut, kuru fasulye, mercimek için daha önce 32 lira olan destek miktarının 75 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere toplam 96 lira olarak belirlendiğini ifade etti.

Bakanlığın ‘Baklagil Sektör Politika Belgesi’ raporunda bakliyatı özel ürün statüsünde göreceğini açıkladığını hatırlatan Özdemir, “1980’li yıllarda 2,4 milyon ton olan bakliyat üretimimiz ne yazık ki yarı yarıya azaldı. Ülkemizin aynı seviyeleri yakalamak için önemli bir potansiyeli var. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde kilo başına verilen 50 kuruşluk desteğin artırılmasının yararlı olacağı kanısındayım.” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çiftçilere yüzde 70 hibeli makine

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x