a

Çeltik üretiminin çileli yolculuğu başladı

30 yıl öncesine kadar Türkiye’nin en önemli çeltik üretim merkezlerinden birisi olan ancak son yıllarda ağırlıklı olarak zeytin üreticiliğinin yapıldığı Bursa’nın Orhangazi ilçesinde çeltik hasadı başladı

30 yıl öncesine kadar Türkiye’nin en önemli çeltik üretim merkezlerinden birisi olan ancak son yıllarda ağırlıklı olarak zeytin üreticiliğinin yapıldığı Bursa’nın Orhangazi ilçesinde çeltik hasadı başladı. Nisan ve mayıs ayında çeltik tarlalarının sürülmesi ve ekimi ile başlayan çileli üretimde bu yıl bin 734 dekar alanda çeltik ekimi yapılıyor. Çeltik ekimi hazırlıkları İhlas Haber Ajansı tarafından havadan görüntülendi.
Orhangazi’de Nisan ve Mayıs aylarında tarlaların sürülmesi, sulama ve ekim ile başlayan çeltikteki çileli yolculuk eylül ayına kadar devam ediyor. 30 yıl öncesine kadar Türkiye’nin önemli çeltik merkezlerinden birisi olan Orhangazi’de son yıllarda birçok üretici çeltik bahçelerinde farklı ürünlere yönelmişti. Zeytin ve kivi başta olmak üzere birçok çeltik tarlasının değişik sebze ve meyveye dönüşmesinden sonra ilçede çeltik ekimi de her geçen yıl düşüşe geçmişti.

celtik1

Birkaç yıldır artış var
Nisan ayında çeltik tarlalarına suyun verilmesi ve ardından da traktörlerle sürümlerin yapıldığı çeltikte son yıllarda yeniden artış gözleniyor. Geçen yıl üreticilerin ürünlerini 4,5 TL ile 5,5 TL arasında özel sektöre satış yapmaları, fiyatların üreticiyi memnun etmesi bu yıl da geçen yıla oranla çeltik ekim miktarını da artırmış durumda. İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl toplamda bin 590 dekar alanda ekim yapılan çeltik bu yıl bin 734 dekara kadar çıktı. Orhangazi’de Baldo, Osmancık ve Kameo cinsi pirinç üretimi yapılıyor.

celtk5

Eylülde hasat tamamlanacak
Orhangazi’de yaklaşık 300 dönüm alanda çeltik ekimi yapan üretici Hüseyin Toker, 2021 yılı çeltik ekim alanlarının hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, “Nisan ayının başından itibaren nisan-mayıs ayı bu hazırlıkların tarlanın sürülmesi, hazırlanması, en sonunda taşların yapılması, son olarak tesfiye edilmesi süreci devam ediyor. Yaklaşık 250 dönüm kadar arazinin ekimini gerçekleştirdik. Elimizde 50 dönüm yer kaldı onu da bugün yarın itibariyle bitireceğiz. Ondan sonra buranın da tohum atımı gerçekleştirilecek, daha sonra periyodik bakımlar ilaçtır gübredir Allah kısmet ederse eylül ayı gibi hasılatı tamamlamış olacağız” dedi.

0 0 1 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku
Masa basi haber
Masa basi haber
6 ay önce

Hasat mı ?

Sıradaki haber:

“Tarla günleri fuarı Türk tarımı için çok önemli bir fuar”

HIZLI YORUM YAP

0 0 1 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x