a

Çiftçinin elektrik faturası meclis gündeminde!

Tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisi maliyetlerindeki ciddi artışı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yönelttiği yazılı soru önergesiyle meclis gündemine taşındı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisi maliyetlerindeki ciddi artışı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

Gürer, tarımsal üretimde gübreden sonra en önemli girdi maliyetini oluşturan elektrik fiyatlarındaki fahiş artışa dikkat çekmek amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdi ve en çok artan girdi kalemlerinin başında tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerjisinin geldiğini vurguladı. 

Elektrik faturaları hasat dönemlerinde ödenmeli 

Gürer, “Elektrik zamlarından sonra bu yaz çiftçi için zor geçecek, sulama suyu için kullanacağı elektrik faturası hasat edeceği ürünün tutarına erecek görünüyor. Çiftçi bu zamlı elektriği nasıl kullansın? Kullanmasa verim düşecek, kullanırsa faturayı ödeyemeyecek. Çözüm üretilmesi şarttır.” diye konuştu.

Hasat dönemlerine denk gelmeyen faturalandırma döneminde üreticilerin yüksek miktarlarda gelen elektrik faturalarına ödemekte zorlandığına işaret eden Gürer, “Üreticilerin tarımsal sulama amaçlı kullandıkları elektrik enerjisi faturalarını 6 aylık dönemlerde ve hasat zamanlarında ödemeleri konusunda Kanun teklifi verdim” hatırlatmasında bulundu. 

2 4 0 0 2 2
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Nohut tohumu desteği başvuruları başladı!

HIZLI YORUM YAP

2 4 0 0 2 2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x