a

Çiftçiyi bu kez de kuraklık vurdu

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde yaşanan kuraklık nedeniyle önümüzdeki yıl patates ve şeker pancarı ekimine izin verilmeyeceği açıklandı.

Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu yaptığı açıklamada yaşanan kuraklık nedeniyle önümüzdeki üretim döneminde patates ve şeker pancarı üretimine izin verilmeyeceğini belirtip, “Sulamayla ilgili sıkıntılı bir süreçte olduğumuzdan dolayı önümüzdeki yıl çiftçilerimize pancar, patates gibi çok su tüketimi yapan ürünlerin ekimine izin verilmeyecektir. Bir sonraki süreç itibariyle baktığımız zaman kuraklık devam ettiğinden dolayı ekim sahaları düşürülecektir. Pancar, patates üretimi yem bitkisi gibi ürünlerde su tüketimi az olan bitkilerine yöneltilecek. Şu an itibarıyla yüzde 90 civarın da kuraklık vardır. Barajlardaki doluluk oranımızda ortadadır.” dedi.

Kurallara uymayan çiftçilere cezai işlem uygulanacak

Topçu yaptığı açıklamada alınan karara aykırı hareket edenlerin cezaya çarptırılabileceğini belirtip, “Barajlardan kullanılan su miktarına pancar ekim sahası olarak ayırt edersek, 11 bin 855 dönüme barajlardan su verilmektedir. Yem bitkilerine 5 bin 455 dönüm, 720 dönüm patates olmak üzere bu sene ki sulanan arazidir. Bir sonraki süreçte bunlar kesinlikle olmayacak. Az su tüketen bitkilere çiftçilerimiz yönlenecektir. Bu kurallara uymayan tüm çiftçilerimize cezai işlem uygulanacaktır” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Traktörün altında kalan çiftçi hayatını kaybetti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x