a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Çiğ süt fiyatı maliyetin altında: Üretici fiyatın artırılmasını istiyor

Çiğ süt fiyatı maliyetin altında: Üretici fiyatın artırılmasını istiyor

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, süt maliyetinin satış fiyatının üstünde olduğuna dikkat çekti.

15 Mayıs 2022’den bu yana bir litre inek sütünün 7.50 liradan satıldığını söyleyen Barut, “Hayvancılığımızın sürdürülebilir olması için Ulusal Süt Konseyi’nin 7.22 lira olarak hesapladığı 1 litre çiğ süt üretim maliyetinin gerçekte 7.80 lirayı aştığını artık görmesi ve alım fiyatının revize edilerek çiftçiye nefes aldıracak bir adım atmasını istiyoruz” dedi.

Artmaya devam eden girdi fiyatlarının üzerinde duran Barut “Yoncadan mısır silajına, samandan yeme hayvancılıkta tüm maliyetler katlanarak artıyor. Sudan işçilik, elektrik ve mazota kadar girdiler fahiş zamlanıyor. Buna rağmen ülkemizde 15 Mayıs’tan bugüne kadar 7.50 lira olan çiğ süt alım fiyatlarıyla üreticimiz her gün daha çok zarar ediyor” dedi.

“Hani nerede evrensel kural olan süt ve yem paritesi?”

Ayhan Barut Yem Zarar 1

Normal şartlarda süt ve yem paritesine göre süt üreticisinin 1 kilo süt satıp karşılığında 1.5 kilogram yem alabilmesi gerektiğini ifade eden Barut, “Bu işin evrensel ölçütü paritenin mutlak suretle korunmasıdır. Ancak ne yazık ki ülkemizde her zaman olduğu gibi yine çiftçiyi düşünen yok. Hani nerede evrensel kural olan süt ve yem paritesi? İktidar artık gözlerini kapatıp sorunları görmezden gelmesin, kulağının üstüne yatmasın da can çekişen üreticiye destek olsun.” ifadelerini kullandı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Yaban keçisini vurdu, 254 bin 912 lira para ödeyecek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x