a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Dağdan kopan kayalar 3 bin dekar araziyi sulayan kanallara zarar verdi

Dağdan kopan kayalar 3 bin dekar araziyi sulayan kanallara zarar verdi

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde yıkıma yol açan depremlerde dağdan kopan kaya parçaları, Göksun ilçesine bağlı Arslanbey Çiftliği Mahallesi'ndeki beton sulama kanallarına zarar verdi.

Yaşanan depremlerde Arslanbey Çiftliği Mahallesi’nin hemen arkasında bulunan dağdan kopan devasa kayalar, suyu tarım arazilerine taşıyan beton kanallara zarar verdi. Çeşitli noktalarından darbe alarak parçalanan 500 metre uzunluğundaki kanal, kullanılmaz hale geldi.

“3 bin dekar arazinin sulanmasını sağlıyordu”

Arslanbey Çiftliği Mahallesi Muhtarı Ramazan Levent, bölgede yoğun şekilde tarımsal faaliyet yapıldığını belirtirken, “Mahallemizde pancar, silajlık ve tanelik mısır, nohut, buğday, arpa, fasulye başta olmak üzere her şey ekiyorduk. Sulu olan arazilerimiz oldukça verimliydi. Kanallar, mahallemizin arazileri ile Göksun ilçe merkezimizde ve Kireç Mahallemizde 3 bin dekar arazinin sulanmasını sağlıyordu.” dedi.

Aa 20230330 30720764 30720761 Kahramanmarasta Dagdan Kopan Kayalar 3 Bin Dekar Araziyi Sulayan Kanallara Zarar Verdi

Levent, “Depremde köyümüz büyük hasar aldı. Köyümüz dağların hemen alt kısmında bulunuyor. Dağdan kopan parçalar, sulama kanallarımıza zarar verdi. Arazim sulanıyordu, dağdan gelen kayalardan dolayı sulama kanallarımız hasar gördü. Bu yüzden arazimiz sulanmayacak, üretimimiz zorlaşacak. Şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bir an önce kanalımızın yapılıp sularımızın verilmesini istiyoruz”

Bölge açısından sulu tarımın çok önemli olduğunu anlatan Levent, “Devlet büyüklerimizden buna bir çare bulmasını istiyoruz. Üretim yapıyoruz, çiftçilik yapıyoruz, hayvancılık yapıyoruz. Çiftçiliğimizin devamı için bir an önce kanalımızın yapılıp sularımızın verilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aa 20230330 30720764 30720763 Kahramanmarasta Dagdan Kopan Kayalar 3 Bin Dekar Araziyi Sulayan Kanallara Zarar Verdi

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Tarım ilacı yüklü kamyon devrildi, sürücü hayatını kaybetti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x