a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Depolar yıkıldı dağıtım zinciri bozuldu, çiftçilerin mahsulleri ellerinde kaldı

Depolar yıkıldı dağıtım zinciri bozuldu, çiftçilerin mahsulleri ellerinde kaldı

Depremin ardından kabzımalların depoları depremde yıkılıp dağıtım zincirindeki işleyiş bozulunca, birçok çiftçinin mahsulü ellerinde kaldı. Limon üreticisi Sabahattin Satmaz, "Böyle devam ederse 150 bin ton limon heder olacak. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

Hatay’da limon üreticiliği yapan çiftçi Sabahattin Satmaz, kendisine ait arazide 150 ton limon bulunduğunu fakat aracı bulamadıkları için hepsinin çürüyüp gideceğini belirtti. Satmaz, kentteki toplam 150 bin ton limonun heba olmaması için yetkililerden yardım istedi.

“Böyle devam ederse 150 bin ton limon heder olacak”

Satmaz, “Ancak ihracatçılar bunu kaldırır, şu anda Arsuz’da 200 bin tona yakın limon var. Bu limonu Türkiye’de tüketmek mümkün değil. İhracatçılara, büyüklerimize sesleniyoruz; bize sahip çıkarsanız limonların hepsini satarız. Sıkıntımız şu; ihracatçıların hepsi Antakya’dan. Antakya’daki bütün ambarları çöktü. Belki de kendileri de vefat etmiştir, bilmiyorum. Onun için artık buraya gelen giden olmayınca bizim limonlarımız dalında kaldı. Bunu piyasada tüketmek mümkün değil. Bize sahip çıkın. İhracatçılara ve büyüklerimize sesleniyoruz; bize sahip çıkın, limonlarımızı satalım, ayakta duralım ve üretime devam edelim.” diyerek yetkililere seslendi.

Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine de seslendi

Dağıtım ağındaki sorunun devam etmesi halinde Arsuz’daki 150 bin ton limonun dallarında çürüyeceğini söyleyen çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine de seslendi. Kooperatiflerde satılan limon sularını örnek gösteren çiftçiler, limonlarının satın alınarak bu şekilde değerlendirilebileceğini ve üreticilerin de bu sayede ayakta kalabileceğini belirtti.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Et ve Süt Kurumu ürünleri Tarım Kredi marketlerinde uygun fiyattan satılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x