a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Deprem bölgesinde kayısı üreticileri emeklerini kurtarmaya çalışıyor

Deprem bölgesinde kayısı üreticileri emeklerini kurtarmaya çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremlerden etkilenen Malatya'da kayısı üreticileri, evlerinin ve ambarların enkazından ürünlerini kurtarmaya çalışıyor.

Akçadağ ilçesine bağlı Ören Mahallesi’nde, evlerin alt katında veya ambarlardaki kayısı kurularına ulaşmak için iş makineleri aracılığıyla molozlar kaldırılıyor. Üreticiler, büyük emekle hasat edip kuruttukları ürünlerini el yordamıyla yıkıntılar arasından çıkarmak için çaba gösteriyor.

Aa 20230303 30462344 30462331 Depremde Canlarini Kurtaran Kayisi Ureticileri Enkaz Altinda Kalan Urunlerini Dusunuyor

Mahalle sakinlerinden 70 yaşındaki Güley ile 76 yaşındaki eşi Seyit Yıldız, 43 yıllık iki katlı evlerinin enkazından kayısı kurularını kurtarmaya çalışıyor.

240 kasa kayısı enkaz altında

İki çocuk annesi Güley Yıldız deprem sırasında oturduğu yerden düştüğünü belirterek, “Evin yıkıldığını gördük, ağladık. Yine ‘Allah’a şükür’ dedik. Can kaybı yok, zarar gelmedi.” dedi.

Enkazda 240 kasa kayısıları olduğunu aktaran Yıldız, “Belki kurtarırız diyoruz. Kurtarabilirsek azıcık kurtarırız. Kayısıda büyük emek var. Onu kurtarırsak evin eşyasını kurtarmış oluruz.” diye konuştu.

“İnsanlar geçimini kayısıyla sağlıyor. Başka bir şey yok ki”

36 yaşındaki öğretmen Onur Köse, “Bir çıktık ki, köyün hepsi yıkılmış. Herkes kendi ailesinin yanına koşturuyor. Biz şu anda yukarıda halamların prefabrik evinde kalıyoruz. Her akşam sallanıyor. Artık psikoloji yok. Yatakta sıçrayıp uyanıyorsun ama yapacağın bir şey yok. Buradaki ev gitti, merkezdeki ev de hasarlı. Altta kayısılarımız kaldı, bir de traktörümüz var.” ifadesini kullandı.

Aa 20230303 30462344 30462333 Depremde Canlarini Kurtaran Kayisi Ureticileri Enkaz Altinda Kalan Urunlerini Dusunuyor

Köse, enkaz kaldırıldıktan sonra işçi bulamazlarsa kendi imkanlarıyla kayısıyı çıkartmaya çalışacaklarını vurgulayarak, “Çünkü insanların emeği. İnsanlar geçimini kayısıyla sağlıyor. Başka bir şey yok ki. İnsanlar öğrenci okutuyor, dışarıda bir sürü ihtiyaçları var. Şimdi her şey yıkıldı. Bizim çoğu akrabalar her şeyi bıraktı, buraya geldiler.” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

İhracatçılardan yasak tepkisi: Domates seneye 100 liraya çıkabilir

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x