a

Rekolte ve randıman artırmak için bakım önerileri

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, randımanı ve rekoltesi yüksek bir ürün için fındık üreticilerini Şubat ayı fındık tarım takvimi uyarısında bulundu.

Karan yapığı açıklamada, Şubat ayının gübreleme ve fındık zararlarına karşı ilaçlama ayı olduğunu hatırlatarak, “Ahır gübresi, fosforlu ve potasyumlu gübreler Kasım-Şubat aylarında kullanılabilir.
Fındık zararlılarına karşı mekanik mücadele yapılır. Kozalak akarlarının oluşturduğu kozalaklar toplanıp bahçe içinde yığınlar halinde bırakılabilir; diğer zararlılarla bulaşık dallar kesilip yakılabilir.” dedi.

Karan mücadele için ise, “Virgül kabuklu bitine karşı ilaçlı mücadele yapılabilir. Tomurcuklar patlamaya başlarken bakteriyel yanıklık hastalığına karşı ilaçlama yapılabilir” diye konuştu.

Findikrekolte2

Bahçeye verilecek gübrelerin toprak ve yaprak analiz sonucuna göre hangi çeşit ve ne miktarda verileceğinin bilinerek uygulanmasını tavsiye eden Karan, tüm ilaçlamaların zararlı tespit edilip belirli bir yoğunluğa ulaştıktan sonra yapılması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: İHA

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Mantarlar kapış kapış satılıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x