a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Geleceğin ziraat mühendisleri bu lisede yetişiyor: Hedefleri yarım milyon ciro

Geleceğin ziraat mühendisleri bu lisede yetişiyor: Hedefleri yarım milyon ciro

Sivas’ın Suşehri ilçesinde Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım Bölümü öğrencileri, okula ait üretim alanları ve seralarda modern tekniklerle sebze üretimi yapıyor. Öğrenciler burada hem öğreniyor, hem üretiyor hem de para kazanıyorlar.

Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ait uygulama serasında hidroponik sistem sayesinde ürünler hastalıklardan korunuyor. Seradaki ürünlerin vitaminleri otomasyon sistemi ile kontrol edilerek, ürünlerin ihtiyaçları bilgisayar üzerinden tespit ediliyor.

Hedef 500 bin liralık satış

Suşehri Sezai Karakoç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Doğruyol, geçen sene 250 bin liralık satış gerçekleştirdiklerini ama hedeflerinin 500 bin liralık satış olduğunu ifade etti.

“Fide üretiminde 100 bin adete ulaştık”

Doğruyol, “Okulumuzda seracılık faaliyetleri 12 ay devam etmektedir. Burada ekinlerimiz devam etmekte ve en son kıvırcık hasadı üretimine başladık. İki ay önce başladığımız fide üretiminde 100 bin adete ulaştık ve yaklaşık 15 bin adetinin satışını şu anda gerçekleştirdik. Biz burada aklınıza gelebilecek her türlü fide üretimini yaptık. Burada 5 çeşit domates, 7 çeşit biber, 2 çeşit kavun, karpuz, patlıcan, hıyar, çilek gibi çeşitlerin hepsinin üretimi öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Aw893484 05

Ürün satışları gerçekleştikten sonra öğrencilerimize hakları döner sermaye tarafından ödenmektedir. Ürünlerin satışları da üç noktada öğrencilerimiz tarafından yapılmaktadır. Bununla beraber seracılık faaliyetleri hasatla beraber özellikle yaz aylarına denk geldiği için öğrencilerimiz iki grupta sera faaliyetlerine devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Aw893484 07

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çankırı’da bir ilk! Meraya su kaynağı bulundu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x