a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Gölet su tuttu 9 bin dönüm tarım arazisinde üretim başladı

Gölet su tuttu 9 bin dönüm tarım arazisinde üretim başladı

Adana’nın Kozan ilçesinde susuzluk nedeniyle tarım arazilerini kullanamayan genç çiftçiler, 5 milyon metreküp hacme sahip Meletmez Baraj Göleti'nin su tutması ile atıl olan topraklarını tarıma kazandırdı.

Adana‘nın Kozan ilçesi sınırlarında Bucak bölgesinde bulunan Meletmez Göleti Sulaması Projesi çiftçinin ve üreticinin hizmetine sunuldu. Proje ile 9 bin dönüm tarım arazisi baraj büyüklüğündeki gölet ile suya kavuştu.

Bu yıl yapımı tamamlanan 9 mahallenin tarımsal sulama ihtiyacı olan 9 bin dönüm arazinin suya kavuşmasını sağlayan gölet sayesinde çiftçiler su olmadığı için atıl durumdaki arazilerini ekonomiye kazandırmaya başladı.

Ferhatlı Mahallesi’nde daha önce bir dönüm arazide domates serası bulunan ve suyun toprakla buluşması ile 5 dönüm araziyi çilek bahçesi kuran genç çiftçi İbrahim Akçobani ciddi bir gelir elde etmeye başlayarak örnek oldu. 

“Ortalama 2 günde bir 300 kilogram çilek hasat ediyoruz”

Aw857565 11

Akçoban, “Burası Ferhatlı Yenimahalle, 5 dönüm arazide üretim yapıyoruz. Bu yıl suyun olması ile 10 dönüme çıkarmayı hedefliyoruz. İlk su olmadığı için 1 dönüm arazide domates üretimi ile seracılık yapıyorduk. Bölgeye suyun gelmesi ile üretim ve verim arttı. Çilekte verim hava güneşli olduğu zaman daha da artıyor. Ortalama 2 günde bir 300 kilogram çilek hasat ediyoruz” dedi.

Aw857565 01

Ferhatlı Muhtarı Mustafa Akça ise “Önceden tarlalarımız boştu. Barajımız su tuttu ilk meyvelerimizi almaya başladık. Boş tarlaları olan çiftçilerimiz seracılık ve çiftçiliğe yöneldi. İşsizliği de önledi” diye konuştu.  

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Ağıla giren köpekler koyunları telef etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x