a

Hayvan hareket kısıtlaması kaldırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye'de son günlerde SAT-2'ye karşı yapılan çalışmaların sonuç verdiğini, aşılama sonrası hayvan hareket kısıtlamasının kaldırıldığını duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarım sektörünün temsilcileri ile gerçekleştireceği programa katılmak üzere Rize’ye geldi.

Aw877825 04

Sektör temsilcileri ile gerçekleşen toplantıda konuşan Bakan Kirişci, şap hastalığı virüsü olan SAT-2’ye karşı yapılan çalışmaların sonuç verdiğini ve aşılanan hayvanların hareketliliğindeki kısıtlamanın kaldırıldığını ifade etti.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi‘nin gerçekleştirdiği toplantıda Kirişci, “Hayvan hareketliği ile ilgili ulusal merkezimiz bugün yaptığı toplantı çerçevesinde aldığı 3 önemli karar var. Bunlardan birincisi; hem büyükbaş hem küçükbaşta eğer il sınırları içerisinde hayvan hareketi olacaksa, bu hayvan hareketinde biz herhangi bir şekilde aşılı olup olmadığını sorgulamayacağız.

İkincisi ve önemli burada eğer büyükbaş ise il dışına çıkarılması sırasında biz o hayvanı aşısının yapılıp yapılmadığını soracağız, aşısı yapılmış ise üzerinden 21 günün geçip geçmediğini sorgulayacağız. 21 gün geçmiş ise artık bu aşılama ile ilgili etkinlik sağlanmış demektir.

Üçüncü küçükbaş ile ilgili il dışında nakli sırasında herhangi bir sorgulama yapmadan bu hayvanların hareketine izin vermiş olacağız. Artık geçmiş olsun diyelim. Çünkü öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki rüzgar ile bulaşabilen bu tür hastalıklarla mücadele kolay değil. Biz bir Avrupa ülkesi değiliz. Komşularımız var, onlar bizim gösterdiğimiz özeni göstermediği için bu tür sorunları yaşanıyor. Geçmiş olsun diyelim. Hayvan hareketleri, hayvanları bir yerden bir yere nakletmek isteyenler için bu imkanlar sağlanmış oldu” ifadelerini kullandı.

Kirişci’nin açıkladığı ve Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi’nin aldığı kararların 28 Nisan tarihinden itibaren uygulamaya konulacak.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Türkiye’nin ilk arı pazarı kuruluyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x