a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın

İnsansız traktörler sahaya inecek!

Dünyanın önde gelen tarım makineleri üreticilerinden John Deere tarafından geliştirilen ve bitki verimliliğini artıracak olan tam otonom sürücüsüz traktörler, yıl sonunda çiftçilerle buluşacak.

Her yıl ortalama %10,1 büyüyen ve 2026’ya kadar 20,8 milyar dolara ulaşması beklenen akıllı tarım pazarının son gözdesi insansız traktörler geleceğin tarımına yön verecek.

Dünyanın önde gelen tarım makineleri üreticilerinden biri olan ve 160’tan fazla ülkede satılan John Deere’in, cep telefonu üzerinden kontrol edilebilen sürücüsüz traktörleri yıl sonuna doğru piyasaya sürmesi bekleniyor.

Tarımsal teknolojide bir devrim olarak nitelendirilen sürücüsüz traktörlerin tarıma yeni bir boyut kazandıracağı düşünülüyor.

tarlada yeni donem insansiz traktorler sahaya 2 14651585 o

Konuyla ilgili açıklama yapan John Deere’in Türkiye distribütörü IPSO Tarım’ın Genel Müdürü Özgür Barış Eryüz, “2022’nin sonuna doğru üreticilerle buluşturacağımız tam otonom sürücüsüz traktörler sayesinde en yüksek verimi almak daha da kolaylaşacak.” dedi.

“İnsansız traktörler sahaya iniyor”

Tarımda küresel bir merkez olmanın tarım teknolojilerini etkin bir şekilde kullanmaktan geçtiğini ifade eden Özgür Barış Eryüz, “Günümüzde teknolojinin etki etmediği sektör neredeyse kalmadı. İnsansız hava araçları, GPS sistemleri ve daha birçok teknolojik uygulama çevre dostu olmasının yanı sıra, yüksek kâr olanağı da sağlıyor. Yaşamın sürdürülebilmesi için hayati önem taşıyan tarım sektörü de teknoloji sayesinde insanlığa daha kolay, daha hızlı ve daha verimli hizmet etmeye başladı.” dedi.

Yüz yıl öncesine kadar sabanla yapılan işlemler artık bilim-kurgu filmlerinde görülen makinelere evrildi diyerek insansız traktörlerin tarlaya indiğine vurgu yapan Eryüz, “Böylece hava ve su gibi doğal kaynaklar artık daha iyi yönetiliyor, toprak daha az kayıpla işleniyor.” dedi.

Cep telefonuyla tüm tarla sürülebilecek

Eryüz, “John Deere 2019 yılından bu yana yeni nesil traktör modeli üzerinde çalışıyor. Donanım ve yazılım paketi kısa süre önce hazır hale geldi, ilk modeller yıl sonunda üretilerek piyasaya sunulacak. Bu sayede sürücüsüz traktörler cep telefonu yardımıyla tüm tarlayı uzaktan sürebilecek.” dedi.

0 0 3 0 0 2
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Modern Hayvan Satış Yeri ve Kurban Kesim Alanı projesi onaylandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 3 0 0 2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x