a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Kadınların ürettiği biber salçası Hollanda’ya ihraç edilecek

Kadınların ürettiği biber salçası Hollanda’ya ihraç edilecek

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi kadınların üreteceği bin 400 ton biber salçası Hollanda'ya ihraç edilecek.

Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından salça sezonunun startı verildi. Sezon boyunca üretilecek 4 bin ton domates salçası Türkiye’nin her yerine gönderilecek. Hasadı yapılan biberler de kooperatif üretim tesislerinde kadınlar tarafından işlenerek, hazırlanan bin 400 ton acı biber salçası da peyderpey Hollanda’ya gönderilecek.

Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, “Elimizde geçen yıldan kalan salça bitmek üzere. Bu yüzden bizim kendi yöremizde daha yetişmeyen, 1 hafta-10 günlük bir süresi olan domates yerine Manisa Akhisar’dan 100 ton civarında domates aldık vatandaşın ihtiyacını karşılamak için. Yine hedefimiz 3 bin, 4 bin ton tahmin ettiğimiz domates işleme durumumuz vardı ve iç piyasaya yetişecek şekilde salça yapacağımıza inanıyorum. Bunun yanında da tabii ki yurt dışı ihracatımız var. Yurt dışı ihracatında da yaklaşık bin 100 tonluk bir anlaşmamız var ve o da eylül ayının 1’inden itibaren biberler olur, işlemeye başlarız. Şu anda her şey normal” dedi.

Aw006411 04

Bu yıl domates salçasının kilosunun 85 liradan satılacağını söyleyen Uğur, biber salçasında da 1 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini belirtti. Uğur, “Şimdi olursa 800 bin avro civarında girişimiz olur. 15-20 yıldır Hollanda’daki aynı firmaya veriyoruz. Bin 100-bin 200 ton civarında ürün bağlantımız var. İnşallah bunu yaparız. 1 milyon dolara yaklaşıyor tabii” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Üniversiteden mezun olan genç kıza 5 düve hibe

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x