a

KARADENİZBİRLİK’ten üreticiye 80 milyon liralık destek

Genel merkezi Samsun'da bulunan Sınırlı Sorumlu Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KARADENİZBİRLİK), Genel Müdürü Ünal Erarslan, 2023 yılı yağlı tohum ekilişlerine yönelik bir kez daha üreticiye sahip çıktıklarını belirterek, "Ekim öncesi 80 milyon TL'lik destek sağladık" açıklamasında bulundu.

2023 yılında yağlı tohum ekilişlerine yönelik olarak üreticilere verdikleri krediyle ilgili bilgi veren Erarslan, “2023 yılında yağlı tohum ekilişlerine yönelik olarak üretici ortaklara ekim öncesi 33 milyon TL nakdi kredi ile 47 milyon TL tutarında ayni olmak üzere toplam 80 milyon TL tutarında kredi dağıtımında bulunmuştur.

“Birliğimiz, üreticinin sigortasıdır”

KARADENİZBİRLİK, dün olduğu gibi bugün de üreticinin yanındadır, yarın da olmaya devam edecektir. KARADENİZBİRLİK, piyasa şartları çerçevesinde üretici lehine piyasayı regüle etmeyi ve üreticinin sigortası olmayı sürdürecektir. Birliğimiz, tüm kaynaklarını yağlı tohum üreticilerinin mağdur olmaması ve üretimin devam etmesi yönünde her zaman seferber etmiştir” diye konuştu.

Geçen yıla dair de bilgilendirmede bulunan Erarslan, “2022 yılında Birliğimizce 75 bin ton yağlık ayçiçeği alımı yapılarak üreticiye toplam 800 milyon TL ödendi” dedi.

Üreticinin tüm alacakları ödendi 

Erarslan, “2022 yılı dış piyasa fiyatlarındaki düşüş ile ithal vergilerinin sıfırlanması sonucu yerli üretime talep düşmüş ve kooperatiflerimize planlananın çok üzerinde ürün teslimatı yapılmıştır. Bu da mali açıdan zorluklar yaşanmasına neden olmuştur. Buna rağmen üreticilerimizin tüm alacakları ödenerek mağduriyet yaşatılmamıştır. İçerisinde bulunduğumuz yıl itibariyle hammadde üretim maliyetleri ve ithal fiyatlarındaki belirsizlik devam etmektedir” şeklinde konuştu. 

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

235 arıcıya yüzde 50 hibeli arılı kovan dağıtılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x