a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Kayısı 2 günde 5 liraya düştü, üretici tepki gösterdi

Kayısı 2 günde 5 liraya düştü, üretici tepki gösterdi

Türkiye’nin sofralık kayısı üretiminde yüzde 85’ini karşılayan Mut ilçesinde kayısı fiyatları iki gün de 60 liradan 5 liraya kadar düşmesi üreticiyi üzdü.

Coğrafi işaretli sofralık Mut kayısısının açık alanda hasadı başlamasının ardından ilk iki hafta kilogramı 60 liradan alıcı buldu. Ancak son 2 gün de ürünün kilogram fiyatı üretici de 5 liraya kadar düştü. Toplam 77 bin 800 dekar alanda üretim yapılan kayısı da bu yıl rekoltenin 150 bin ton olması beklenirken fiyatının bir anda 5 TL’ye kadar düşmesi çiftçisini üzdü.

5 TL’ye alınan kayısı masrafını kurtaramadı

Mut-Karaman yolunda bir araya gelen üreticiler düşen fiyat nedeniyle sıkıntılarını dile getirdi. İşçinin günlük 400 liraya çalıştığını gübresi, ilacı birde halde komisyon parası ödediklerini aktaran çiftçiler, 5 TL’ye alınan kayısının masrafını kurtarmadığını kaydetti.

Aw887189 03

Ürünlerini yola döken üreticiler, 5 liranın maliyeti karşılamadığını savundu. Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı bölgeye gelerek üreticileri sakinleştirmeye çalıştı.

Üreticilerin sorunlarını çözmeye çalışacaklarını belirten Ayrancı, “Bunun kalıcı çözümü, pazarlama sorununu ortadan kaldırmaktan geçiyor. El birliğiyle sorunun çözümü için beraber kafa yoralım” dedi. Ayrancı’nın konuşması ardından sakinleşen grup, dağıldı.

Aw887189 05 1

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Rusya tahıl koridoru anlaşmasını fiilen durdurdu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x