a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Kırmızı elmasta ilk hasat: Çilek hasadı sancılı başladı

Kırmızı elmasta ilk hasat: Çilek hasadı sancılı başladı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde üretilen, 'kırmızı elmas' olarak adlandırılan Kurşunlu çileğinde, yılın ilk hasadı başladı. 5 ülkeye de ihraç edilen çileğin, yaklaşık 500 milyon TL gelir getirmesi bekleniyor.

İnegöl’e bağlı Kurşunlu Mahallesi’nde üretimi yapılan Kurşunlu çileğinin hasadı başladı. Tarlada kilosu 15 TL’den satılan ve bin 100 haneli mahallede oturan vatandaşların geçim kaynağı olan Kurşunlu çileğinin, önceki yıllarda da olduğu gibi bu yıl da Gürcistan, Rusya ve Irak’a ihraç edilmesi planlanıyor.

“1 buçuk aydır hiç kesilmeden yağmur yağıyor”

Hasadı inceleyen Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Geçen sene burada 35 bin tona yakın çilek üretimi gerçekleştirdik. Bu sene de beklentimiz bu yönde ancak 1 buçuk aydır hiç kesilmeden yağmur yağıyor. Dolayısıyla da çilek hasadı biraz sancılı başladı. Çilek güneş görmediğinde, sürekli yağış olduğunda sorun olabiliyor. İnşallah bundan sonraki süreçte bunu telafi edebiliriz. Çünkü bizim çileğimizin hasadı ekim ayının sonuna dek yapılıyor.” Bu yüzden de telafi edebiliriz diye düşünüyorum. ” dedi.

“Bu bölgede çilekten 500 milyon TL civarında bir kazanç sağlandı”

Aw904831 05 1

Çelik, “İlaç fiyatları bildiğiniz gibi çok yükseldi, işçi maliyetleri de keza aynı şekilde ancak yine de bu senenin çilek fiyatları geçen senenin bandında geziyor. Sanayilik çilek 12 TL, sofralık çilek 15 TL ve marketlik çilek 16 TL civarında değişiyor. Özellikle ağustos ve eylül aylarında gelir anlamında bahçeyi kapatırız diye düşünüyoruz. Gürcistan’a, Ukrayna’ya, Avrupa’nın bazı ülkelerine ihracatımız olmuştu. Bu sene de yine beklentimiz o yönde. Geçen sene bu bölgede biz, özellikle ihracatçı arkadaşlarımızla hesaplamasını da yaptık. Bu bölgede çilekten 500 milyon TL civarında bir kazanç sağlandı. Bu sene de umarım hem rekolte anlamında hem de gelir anlamında onu geçeriz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Aw904831 02

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Bu yıl kurbanlıklar asgari ücret fiyatına

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x