a

Kur korumaya 40 milyar, yangın söndürmeye 4 milyar!

3 gündür devam eden Marmaris yangını gündemdeyken Meclis'e getirilen ek bütçeye yangınlara müdahale amaçlı ek ödenek konulmaması tepki çekti. CHP'li vekiller “Ek bütçede kur korumaya 40 milyar ek ödenek var, orman yangınlarına 5 kuruş ek ödenek yok.” dediler.

Toplantıda konuşma yapan CHP Milletvekilleri Süleyman Girgin ve Cavit Arı, “Ek bütçede kur korumaya 40 milyar ek ödenek var, orman yangınlarına 5 kuruş ek ödenek yok” dediler.

Komisyona gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ise yangın amaçlı uçak ve helikopter sayısının arttığını belirtirken normal bütçedeki orman yangını miktarının 4 milyar lira olduğunu söyledi.

“Orman yangınlarıyla mücadele edecek uçak ve helikopter alımı için 5 kuruş ek ödenek ayrılmıyor”

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Marmaris 3 gündür yanıyor, yeterince müdahale yok. Kur korumaya 40 milyar lira ek ödenek ayrılan ek bütçeye Ahlat sarayı için, varlıklılar için kur koruma için ödenek ayrılıyor ama orman yangınlarıyla mücadele edecek uçak ve helikopter alımı için 5 kuruş ek ödenek ayrılmıyor. Memleket yanıyor. İşçinin emeklinin, memurun esnafın cebini yaktınız ormanları da yakıyorsunuz ve seyrediyorsunuz.” dedi.

Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Geçen yıl ormanlarımız yandı, vergiler başka alanlara gittiği için yine bu yıl da yanacak. Ek bütçede kur korumaya, kamu özel işbirliği projelerine ek ödenek var ama yangına yok. Demek ki halka yüklenen yeni vergilerle yine halk yanacak, ormanlar yanacak.” dedi.

“4 temmuza kadar geceleri yangın mı seyredeceğiz?”

Eleştiriler üzerine AKP’li vekiller, ‘Ormanları biz yakmıyoruz‘ derken, Girgin, “Ormanları sizin beceriksizliğiniz yakıyor. Marmaris’te 4 bin 35 futbol sahası büyüklüğünde orman yandı söndüremiyorsunuz. Bakana göre 4 temmuzda gece görüşlü helikopter gelecekmiş. 4 temmuza kadar geceleri yangın mı seyredeceğiz?” diye sordu.

Yangınla mücadele bütçesi 4 milyar lira

Eleştirileri yanıtlayan Bakan Nebati, 2021’de orman yangınlarında görevli 39 helikopter varken bugün 55 helikop olduğunu, uçak sayısının da 3’ten 20’ye çıktığını söyledi.

Nebati, İHA sayısının 4’ten 8’e, yangın söndürmede gönüllü çalışan kişi sayısının 13 binden 105 bine, havadaki su kapasitesinin 154 tondan 302 tona çıktığını da belirtti ve yangınla mücadele bütçesinin 4 milyar lira olduğunu söyledi.

Kaynak: Sözcü

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Kurbanlık fiyatlarına büyük zam

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x