a
Growtech Antalya Tarım Fuarı 2021
Growtech Antalya Tarım Fuarı 2021

“Kuraklık Verim Sigortası’nda son tarih 15 Mart”

Tarım Sigortaları Havuzu’ndan yapılan açıklamada, yeni yıldan itibaren köy bazlı olarak uygulanmaya başlayan ‘Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nda poliçe tanzimleri için son tarihin 15 Mart olduğu bildirildi.

Tarım Sigortaları Havuzu’ndan yapılan açıklamada, yeni yıldan itibaren köy bazlı olarak uygulanmaya başlayan ‘Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nda poliçe tanzimleri için son tarihin 15 Mart olduğu bildirildi.

Üreticilerin öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olması ya da kaydını güncellenmesi gerektiğinin sonrasında ise yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla tarım sigortası poliçesinin düzenlenebileceğinin bildirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.

kuraklık verim sigortası
Kuraklık Verim Sigortası

“1 dekarlık alanda üretim miktarı 300 kilogram, sigorta bedeli 570 TL olan buğday ürününün sigortalanması halinde üreticinin ödeyeceği tutar sadece 15 TL. Ayrıca prim tutarının tamamının peşin ödenmesi durumunda toplam poliçe primi üzerinden yüzde 5 oranında ‘Peşin Ödeme İndirimi’, aynı ürün ve ada/parselde bitkisel ürün sigortası ve köy bazlı kuraklık verim sigortası poliçesi bulunan üreticilerin son düzenlettikleri poliçelerine yüzde 5 oranında ‘Çift Poliçe İndirimi’, sigorta yaptıran üreticinin yaşının 30 ve altında olması halinde yüzde 5 oranında ‘Genç Çiftçi İndirimi’, sigorta yaptıran üreticinin kadın olması halinde yüzde 5 oranında ‘Kadın Çiftçi İndirimi’, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sistemine kayıtlı üreticilere yüzde 5; aynı zamanda DİTAP üzerinden sözleşme yapmış olmaları durumunda ilave yüzde 5 olmak üzere toplamda yüzde 10 oranında ‘DİTAP İndirimi’ uygulanıyor.

Kuru tarım alanında üretimi yapılan buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale, nohut, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumlukları, başta kuraklık olmak üzere, don, sıcak rüzgâr ve sıcak hava dalgası, aşırı nem ve aşırı yağış risklerinin ürünlerde sebep olduğu verim kaybına karşı güvence altına alınabiliyor. Ayrıca buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf ve bu ürünlerin sertifikalı tohumlukları için sap unsuru da isteğe bağlı olarak sigortalanabiliyor” açıklaması yapıldı.

Kaynak: İHA

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Coğrafi işaret Anzer’in polenine de ilgiyi arttırdı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x