a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Küresel gıda fiyatlarında son 10 yılın en sert düşüşü!

Küresel gıda fiyatlarında son 10 yılın en sert düşüşü!

FAO Gıda Fiyatı Endeksi, temmuzda önceki aya göre 8,6 geriledi. Endeks yılın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasından bu yana art arda dördüncü aylık düşüşü kaydetti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Dünya Gıda Fiyatları Endeksi, temmuzda yüzde 8,6 düşüşle 140,9 seviyesine indi. Başlıca tahıl ve bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüşler endeksin gerilemesinde etkili oldu. Haziran’da gıda fiyatları endeksi 154,3 olarak açıklanmıştı.

FAO tarafından derlenen ve tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen endeks mart ayında gördüğü zirvesinden gerilemiş olsa da geçtiğimiz yıla göre yüksek seyretmeye devam etti.

Bu yılın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşan ve 4 aydır düşen endeks temmuzda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 daha yüksek gerçekleşti.

Belirsizlik devam ediyor

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan FAO Baş Ekonomisti Maximo Torero, “Gıda emtia fiyatlarındaki zirveden düşüş, özellikle gıdaya erişim açısından bakıldığında memnuniyetle karşılanmaktadır” dedi.

Torero, “Ancak gelecekteki üretim beklentilerini ve çiftçilerin geçim kaynaklarını etkileyebilecek yüksek gübre fiyatları, kasvetli küresel ekonomik görünüm ve küresel gıda güvenliği için ciddi baskılar oluşturan kur hareketleri gibi birçok belirsizlik devam ediyor” ifadelerini kullandı.

1 1 0 2 3 4
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu

HIZLI YORUM YAP

1 1 0 2 3 4

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x