a

Mısır hasadı bitti, anız yangınları başladı

Tokat'ta Kazova bölgesinde çiftçilerin anız yakması sonucu sis tabakası gibi oluşan duman havadan görüntülendi.

Orman Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre yurt genelinde 2021 yılında 139 bin 503 hektar orman alanının 377 hektarlık kısmı anız yangını nedeniyle gerçekleşti.

“Bütün belde, köy ve muhtarlıklara anız yakmanın yasak olduğu bildirilmekte”

Anız yakmanın yasak olduğuna dair valilik öncülüğünde tebliğ yayınlandığını belirten Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin “Bütün belde, köy ve muhtarlıklara anız yakmanın yasak olduğu bildirilmekte. Çiftçilerimiz alışkanlıklarından dolayı anız yaktıkları gözlemlenmekte. Anız yakmak toprağa zarar veriyor. Ayrıca büyük yangınlara neden olabiliyor. Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın dönüme 102 lira para cezası var. Ayrıca kabahatler kanunu uyarınca ceza uygulanmaktadır” dedi.

Çiftçilere anız yakmanın yerine tarlayı sürmesini öneren Şahin, “Ayrıca anızın üzerine direkt ekim yapılabiliyor. Bunlarla ilgili deneme çalışmaları yapılıyor. Biz konuda anız ekimi konusunda bilgi veriyoruz. Çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi için kurumlarla işbirliği içinde çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Fırıncılar Federasyonu’ndan ekmeğe zam açıklaması

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x