a

Orman köylülerine verilecek krediler için düzenleme

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, orman köylü ve kooperatiflerine verilecek kredi ve hibe yönetmeliğinde düzenleme yapıldı.

Orman köylülerinin kalkındırılmalarına katkıda bulunmak amacıyla orman köylülerine, kooperatiflere ve kooperatif üst kuruluşlarına verilecek kredi ve hibenin esaslarını belirleyen yönetmelikte değişiklikler yapıldı.

Ferdi Kredi Tanımında Değişiklik

Ferdi kredi tanımında, “her aileden yalnız bir kişiye verilen kredi” ibaresi “her hane halkından yalnız bir kişiye verilen kredi” olarak değiştirildi. “Hane halkı” tanımıyla sağlanacak ferdi kredinin aynı aileden olmasına bakılmaksızın aynı konutta ikamet eden kişi veya kişilerce kullanılabilmesinin önü açıldı.

Köylü Katkısı ve Öz Kaynak Katkısı

Sosyal nitelikli kredilerde köylü desteğinin aranmayacağına yönelik düzenlemeyle, proje tutarının en az yüzde 3’ü oranında köylü katkısı sağlanması hükmedildi. Kooperatif veya kooperatif üst kuruluşları tarafından uygulanacak sosyal amaçlı projelerde ise öz kaynak katkısı proje tutarının en az yüzde 10’u olacak.

Ferdi Kredi Şartları

“Orman köylüsü olduğunun belgelendirilmesi” şartı kaldırıldı. İlgili maddeye eklenen fıkraya göre, genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen yerleşim yerlerinden orman köylerine taşınanlara, afet ilanı tarihinden itibaren 1 yıl içinde başvurmaları halinde, orman köylüsü tanımındaki ikamet süresi, 3 ay olarak uygulanacak.

Bu düzenlemelerle orman köylülerine verilecek kredi ve hibelerde daha esnek ve kapsayıcı bir yaklaşım benimsenmiş oldu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Açlık sınırı asgari ücrete dayandı: 16 bin 793 TL

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x