a

Ormansızlaşmaya neden olan ürünlere ithal yasağı

Avrupa Birliği, ormansızlaşmaya neden olan kahve, kakao ve soya gibi ürünlerin ithalatını engelleyen yasa tasarısını kabul etti.

Avrupa Birliği (AB), tedarik zincirinde ormansızlaşmaya engel olmayı amaçlayan bir yasa tasarısını kabul etti. Yasa çerçevesinde şirketlerin, ithal ettikleri ürünlerin 31 Aralık 2020’den sonra ormansızlaşmaya başlayan topraklarda üretilmediğini ve bu ülkelerin yasalarına uyduklarını taahhüt etmeleri gerecek.

Söz konusu ithal ürünler arasında palm yağı, büyükbaş hayvan, soya, kahve, kereste, kakao ve kauçuk gibi ürünlerin yanı sıra et, mobilya ve çikolatanın da bulunduğu açıklandı.

İhlal edenlere yıllık cirolarının yüzde 4’ü oranında para cezası verilecek

Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen yasaya büyük şirketlerin uyum sağlaması için 18 ay, küçük şirketlere ise daha uzun süre verilecek. Yasa çerçevesinde yüksek riskli ihracatçı ülkelerin ürünlerinin yüzde 9’u AB tarafından kontrol edilecek, düşük riskli ülkelerin ürünleri ise daha düşük oranlarda incelemeye tabi tutulacak.

Yasanın ihlal edilmesi durumunda ise şirketlere yıllık cirolarının yüzde 4’ü oranında para cezası verilebilecek.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Sokak köpekleri ağıldaki keçileri telef etti!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x