a

Pahalı et için Rekabet Kurulu devrede

Kırmızı etteki aşırı pahalılığın firmaların kâr hırsından değil sektördeki yapısal sorunlardan kaynaklandığını tespit eden Rekabet Kurulu, eti ucuzlatacak çözüm yollarını bulmak için inceleme başlattı.

Piyasadaki pahalılığın firmaların kâr hırsından kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştıran Rekabet Kurulu, fiyatların rekabet ortamının bozulmasından değil sektördeki yapısal sorunlardan kaynaklandığını tespit etti.

Kurul, Kırmızı etin beslenmedeki önemini dikkate alarak başlattığı kapsamlı incelemeyi bu alanda faaliyet gösteren bir firmanın perakendecilerin raf satış fiyatlarını belirlediği iddiası üzerine başlattı.

Soruşturma sırasında hatasını kabul edip uzlaşma yoluna giden firma, daha sonra rekabeti ihlal eden faaliyetlerini sürdürünce Kurul tarafından para cezasına çarptırıldı.

Kurul, kırmızı etteki pahalılığın “rekabet karşıtı eylemlerden ziyade sektörün genelinde karşılaşılan çeşitli yapısal sorunlardan kaynaklandığı” sonucuna ulaştı.

Sorunun yapısal sorunlardan kaynaklandığı tespitiyle harekete geçen Rekabet Kurulu, “Sektöre ilişkin piyasa dinamiklerinin derinlemesine incelenmesi, pazarda faaliyet gösteren oyuncuların karşılaştığı yapısal sorunların ayrıntılı bir şekilde tespiti, söz konusu sorunlara çözüm önerileri getirilebilmesi ve pazardaki rekabet koşullarının iyileştirilmesine yönelik rekabet politikası önerilerinin geliştirilmesi amacıyla kırmızı et piyasasına yönelik bir sektör incelemesi başlatılmıştır” açıklaması yaptı.

Kaynak: Sözcü

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çiftçiler traktörlerle yaptıkları eylemde hükümetten destek istedi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x