a

“Süper Meyve” Hasadı Başladı!

“Süper Meyve” olarak bilinen Aronya, İnegöl’de bu yıl 600 dönüm alanda üretildi. Son dönemde hem ülkemizde hem de İnegöl’de popüler olan meyvenin hasadı başladı.

Hasat sezonu başlayan Aronya için Gazelli Mahallesinde Özgür Bayraktar’a ait arazide hasat etkinliği düzenlendi.

Hasat etkinliğinin açılışında konuşan Gazelli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Erden, “Köyümüzde bir ilk olan aronya yetiştiriciliği ile ilgili güzel bir başlangıç yaptık. Şu anda ekili 80 dönüm civarı aronya var köyümüzde. Önümüzdeki yıllarda bunu bir festival havasında yaparsak daha güzel olur. Katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Hem belediyelerimizin hem bakanlığımızın ciddi destekleri var”

İnegöl İlçe Tarım Müdürü İbrahim Ekren son 4-5 yılda aronya ve yaban mersininin öne çıktığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “İnegöl olarak belediyemizin de destekleriyle marka olma adına güzel çalışmalar yapıyoruz. Son 4-5 yılda bu noktada aronya ve yaban mersini gündemde. Bunların İnegöl’de gelişmesi adına hem belediyelerimizin hem bakanlığımızın ciddi destekleri var. Şu an 600 dönüm civarında İnegöl’de aronya üretim sahasının, 1000 dönüm dolayında da yaban mersini üretim sahası olduğunu biliyoruz. Bu rakamlar gün geçtikçe artıyor.”

“Herkes ürününü tek tek satabilir. Ama birlikte olursan, fiyatı da sen belirlersin”

İnegöl Belediye Başkan Alper Taban ise İnegöl tarımı ve aronya meyvesi ile ilgili yaptığı konuşmada, “İnegöl hem insanıyla hem de bereketli topraklarıyla kıymetli bir bölge. Şehrimizin 1065 km2’lik yüzölçümünün hemen hemen yarısı ormanlarla kaplı. Tabi buranın yapısına uygun, daha katma değerli ürünleri neden üretmeyelim.” dedi.

Ld 1486

Birlikten kuvvet doğar. Birlik olursak daha güçlü oluruz. Evet herkes ürününü tek tek satabilir. Ama birlikte olursan, fiyatı da sen belirlersin. Bunları endüstriye nasıl dökeriz konusunda da aramızda bilim insanları var. Nasıl daha katma değerli hale dönüştürürüz konusunu birlikte çalışacağız. Arkadaşlarımız bana dediler ki kooperatifleşmeliyiz ama kooperatifleri de doğru yönetmeliyiz. Buradan başlayan süreçle Sayın Cumhurbaşkanımızın da bizzat imzasıyla bir belediye bir kooperatif kurdurdu. Üreten Çiftçiler Kooperatifimiz kurulmuş oldu. Bir soğuk hava deposu kurduk. Şimdi üzerine güneş enerji sistemini kuracağız. Biz birlikte güç doğar dedik. Biz bir ve beraber olmanın avantajlarını kullanmak istiyoruz. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aronya hasadımızın da hayırlı olmasını diliyorum.

Konuşmaların ardından ise aronya tarlasında hasat yapıldı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

12 gemi daha Ukrayna’dan yola çıktı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x