a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın

“Tarımsal destek bütçemizi 26 milyar liraya çıkardık”

Bakan Pakdemirli: "Destek bütçemizi yüzde 100 arttırarak 26 milyar liraya çıkarttık!"

Yeni ekonomi politikasının tarımın girdi maliyetlerine yansımalarını ve tarımsal ihracatı ele alan Pakdemirli; “Ülkemiz, tarım ve gıdada, hem üretimde hem de işleme de oluşturduğumuz güçlü altyapı sayesinde tarımsal ihracatımızda rekor artışlar yaşıyoruz. Son 3 yılda, toplam 60 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatı yaptık, 5,4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. Geçen yıl, ihracatımız 20,7 milyar dolar, dış ticaret fazlamız ise 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 206 ülkeye 2 bin 90 çeşit tarım ve gıda ürünü ihraç ediyoruz.” dedi.

Pakdemirli bu verilerin ülkemizin, tarım ve gıda ürünlerinde kendi kendine yeterli olduğunu ve ‘net ihracatçı’ konumda olduğunu tam olarak gösterdiğini ifade etti.

“Destek bütçemizi yüzde 100 arttırarak 26 milyar liraya çıkarttık!”

Yeni ekonomik modelin ihracat odaklı büyümesine katkı sağlamaya devam edeceklerini vurgulayan Pakdemirli, “Ayrıca son 3 yılda tarımsal destek bütçemizi yüzde 100 arttırarak 2022 yılında 26 milyar liraya çıkarttık. Böylece çiftçimize daha çok destek olarak tarımsal üretim miktarımızın artmasına katkı sağlayacağız” açıklamalarında bulundu.

0 0 3 0 0 3

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Ürüne özgü sera plastiği çalışmalarında ilk hasat heyecanı

HIZLI YORUM YAP

0 0 3 0 0 3

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.